Türk Medeni Hukukunda boşanma halinde velayet, çocukla kişisel ilişki kurulması ve çocuğun soyadı
Custody of the child, personal relations with the child and child's surname in case of divorce in Turkish Civil Law
- Tez No: 523956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Çocuk kavramı hukukta, on sekiz yaşından küçük kişileri belirtmek için de anne ve baba ile olan soybağını belirtmek için de kullanılabilmektedir. Bu sebeple çalışmamızın birinci bölümünde ilk olarak çocuk kavramı ele alınmıştır. Daha sonra, boşanma davası sırasında çocukla ilgili olarak göz önüne alınması gereken temel ilkeler açıklanmıştır. Boşanma davası sırasında çocuğun hukukî durumu ve bu kapsamda çocuğa ilişkin olarak alınabilecek geçici tedbirler de birinci bölümün kapsamında açıklanmaya çalışılmıştır. Boşanmanın çocuklara ilişkin sonuçlarından olan velayet ikinci bölümde ve yine boşanmanın çocuklara ilişkin sonuçlarından olan çocukla kişisel ilişki kurulması ise üçüncü bölümde incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise boşanmanın çocuğun soyadına etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of child may be used both for defining the people under eighteen and pointing out the lineage of the child. For that reason, the concept of child is discussed firstly in the first chapter of our study. After that, the basic principles to be considered during a divorce suit about the children are explained. The legal status of the child during a divorce suit and temporary measures that may be taken about the child in that case are also tried to be explained in the first chapter. Custody of a child which is one of the child related results of divorce is studied in the second chapter and personal relations with the child which is also one of the child related results of divorce is studied in the third chapter. In the last chapter of our study, the effects of divorce on the child's surname is discussed.