Boşanmanın mali sonuçları
Financial results of divorce
- Tez No: 647606
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun ikinci kitabında Aile Hukukuna ilişkin hükümler yer almaktadır. Birinci kısımda düzenlenen evlilik hukuku; evlenme (TMK m. 118-160), boşanma (TMK m. 161-184), evliliğin genel hükümleri (TMK m. 185- 201), eşler arasındaki mal rejimi (TMK m. 202-281) olarak dört bölüme ayrılmıştır. Evlilikte genel kabule göre amaç, eşlerin ölüm ayırana kadar birliği devam ettirmeleridir. Fakat bazı özel durumlar ortaya çıktığında evlilik birliğinin sona ermesi kaçınılmazdır. Evlilik birliğini sona erdiren sebeplerden olan boşanma, toplumumuzda hukuki olduğu kadar ciddi bir sosyal ve ekonomik problemdir. Eşler arasındaki karakter farklılıkları, sosyal ve kültürel farklılıklar, eşlerin birbirlerine karşı sadakatsizlik, ilgisizlik, sevgisizlik gibi duygusal şiddete yönelik olumsuz davranışları, fiziksel şiddet, sosyal ve ekonomik şiddet, ailelerin evlilik birliğine müdahaleleri, ekonomik sorunlar ve daha sayamayacağımız birçok sebep eşler arasında geçimsizliğe neden olmakta ve bu nedenle evlilik boşanma ile sona ermektedir. Evliliği sona erdiren sebeplerden biri olan boşanma, eşler arasındaki hukuki ilişkiyi sona erdirerek evlenme ile kazandıkları hukuki statülerinde birtakım değişiklikler meydana getirir. Boşanmanın hukuki sonuçları eşler yönünden kişisel ve mali sonuçlar ile çocuklar yönünden sonuçlar olmak üzere ayrıma tabi tutulabilir. Kişisel nitelikte olan sonuçlara, evlilik birliğinin sona ermesi ile yeniden evlenme imkanının doğması, eşlerin evlilik birliğinin getirdiği haklar ve yükümlülükleri kaybetmesi, boşanma ile kadının evlenmeden önceki soyadını alması, eşlerin mirasçılık sıfatının kaybetmesi örnek gösterilebilir. Buna karşılık eşlerin evlenme ile kazandıkları erginlik, kayın hısımlığı ve vatandaşlık durumlarında değişiklik olmamaktadır. Boşanma ile müşterek çocuklar yönünden de birtakım sonuçlar doğmaktadır. Boşanma ile reşit olmayan müşterek çocuğun velayeti eşlerden birine verilmekle birlikte velayete sahip olmayan anne veya baba ile müşterek çocuk arasında kişisel ilişki kurulur. Velayete sahip olmayan eşin çocuğun bakım, eğitim, korunma, barınma gibi giderlerine katılma yükümlülüğü dolayısıyla velayet kendisine bırakılmayan eş iştirak nafakası ödemekle yükümlü tutulabilir. Bilindiği üzere evlilik aynı zamanda eşler arasında bir ekonomik birlik niteliği taşır. Bu nedenle boşanma ile birlikte bazı mali sonuçların doğması kaçınılmazdır. Bu sonuçlara eşler arasında mal rejiminin sona ermesi, maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakası talep hakkının doğması örnek gösterilebilir. Söz konusu müesseseler gerek hukuk gerekse de hayat ilişkileri bakımından önemli sonuçlar doğurur ve uygulamaya bakıldığında ciddi sorunların olduğu görülmektedir. Boşanma hukuku ile ilgili uygulamada en çok karşılaşılan sorunlar boşanmanın mali sonuçları ile ilgili olup özellikle maddi tazminat, manevi tazminat ile yoksulluk nafakasının şartlarının oluşup oluşmadığı ve bu tazminatlar ile nafakanın kapsamı ile ilgilidir. Boşanmanın mali sonuçları olan maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakası çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Konu ile ilgili düzenleme 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 174-178 maddeleri arasında yer almaktadır. Bu konuyu seçmekteki amacımız maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakasının kanunda ana hatları ile düzenlenmiş olması nedeniyle tazminata ve nafakaya hükmedilmesini gerektiren nedenlerin genel itibarıyla Yargıtay içtihatları ile şekillenmiş olmasıdır. Bununla birlikte maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakası şartlarının oluşup oluşmadığı noktasında tarafların boşanmaya neden olan olaylardaki kusur durumu önemli bir etkendir ve kusur değerlendirmesi her somut olayın özelliğine göre değişmektedir. Maddi tazminatı düzenleyen TMK'nın 174/1 maddesinde mevcut ve beklenen menfaat kavramı kullanılmakta, maddi tazminata hak kazanılması için menfaatin zedelenmesi şartı aranmaktadır. Fakat maddede mevcut ve beklenen menfaat kavramlarının tanımı yapılmamış, mevcut ve beklenen menfaatin kapsamı belirtilmemiştir. Manevi tazminatı düzenleyen TMK 174/2 maddesinde ise manevi tazminata hak kazanılması için kişilik haklarının saldırıya uğraması şartı aranmış, aynı şekilde kişilik haklarının tanımı kanunda yapılmamıştır. Yoksulluk nafakasını düzenleyen TMK m. 175 hükmünde ise talep eden eşin yoksulluğa düşmesi şartı aranmakla birlikte yoksulluk kavramının tanımı yapılmamıştır. Maddelerde bahsi geçen kavramların tanımının yapılmaması bilinçli bir kanun boşluğu olup kavramı sınırlandırmamak amacıyla getirilmiş bir düzenlemedir. Dolayısıyla kavramların içini doldurmak hakimin takdirine bırakılmıştır. Bu nedenle tazminatlar ile nafakanın şartlarının oluşup oluşmadığı her somut olayın özelliğine göre değişmekle birlikte her boşanma davasında söz konusu şartlar gerçekleşmeyebilir. Ayrıca maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakasının miktarının hesaplanmasında kanun koyucunun genel bir formül getirmemesi ve genel itibariyle Türk Aile Hukuku incelendiğinde hakimin geniş takdir yetkisine sahip olması nedeniyle uygulamada bir birlik bulunmamaktadır. Tüm bu açıklanan nedenlerle konuyu kapsamlıca ele almak gerekmiştir. Bu kapsamda doktrindeki Türkçe eserlerden yararlanılmış; içtihat bankaları ve kaynaklardan temin ettiğimiz içtihatlarla tezimiz desteklenmiştir. Ayrıca 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi ile 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu arasındaki hüküm farklılıklarına da yer verilmiştir. Çalışmamızın konusu boşanmanın mali sonuçları olmakla birlikte eşler arasında mal rejiminin tasfiyesinin başlı başına çalışma konusu olabilecek kadar kapsamlı bir konu olması nedeniyle bu konuya kısaca değinilmekle yetinilerek detaylı olarak TMK'nın 174. maddesinde düzenlenen maddi ve manevi tazminat ile TMK'nın 175. maddesinde düzenlenen yoksulluk nafakası doktrin görüşleri ve Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir. Çalışmamızın konusu boşanmanın mali sonuçları olan maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakası olduğundan giriş olarak kısaca boşanmanın hukuki sonuçlarına değinilmiş; birinci bölümünde maddi tazminat ve manevi tazminat, ikinci bölümünde ise yoksulluk nafakası incelenmiştir. Birinci bölümün ilk kısmında maddi tazminatın amacı, hukuki niteliği ve özellikleri, maddi tazminatın şartları, maddi tazminat miktarının belirlenmesi, maddi tazminatın ödenme biçimi, maddi tazminat miktarının değiştirilmesi ve sona ermesi, son olarak maddi tazminat ile ilgili usul hükümleri ele alınmıştır. Bölümün ikinci kısmında ise manevi tazminatın amacı, hukuki niteliği ve özellikleri, manevi tazminatın şartları, manevi tazminatın miktarının belirlenmesi ve ödenme biçimi, manevi tazminat ile ilgili usul hükümleri ile eşin sadakatsizliği halinde o eşle ilişkiye giren üçüncü kişinin manevi tazminatla yükümlü olup olmadığı sorunu ayrıntılı biçimde anlatılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümü ise yoksulluk nafakasına ayrılmıştır. Bu kapsamda yoksulluk nafakasının amacı, hukuki niteliği ve özellikleri, yoksulluk nafakasının şartları, yoksulluk nafakasının süresi, yoksulluk nafakasının miktarının belirlenmesi ve ödenme biçimi, yoksulluk nafakasının sona ermesi, yoksulluk nafakası miktarının değiştirilmesi yani azaltılması, artırılması ve gelecek yıllar göz önüne alınarak hüküm kurulması ve son olarak yoksulluk nafakası ile ilgili usul hükümleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the second section of the Turkish Civil Code under number 4721, there are judgments on family law. The marriage law prepared in the first chapter is divided into four parts. Marriage (Turkish Civil Code article 118-160), divorce (Turkish Civil Code article 161-184), general judgments on marriage (Turkish Civil Code article 185-201), property regime between the parties (Turkish Civil Code article 202-281). The main goal in a marriage is to continue the union until death. But when there are certain private conditions, it is obvious to end the marriage union. Divorce is the cause of the end of the marriage. It is a legal problem but also a serious social and economic problem. The differences of humor between the parties, the socio-cultural differences, the negative behaviors of the parties such as infidelity, indifference, lack of love which are sentimental violence; physical violence, socio-economic violence, parental interventions in the marriage union, economic problems and many other problems are the cause of disagreement between the parties. And for this reason, the marriage union ends by divorce. Divorce, which is one of the causes of the end of the marriage, ends the legal relationship between the parties and changes the legal status of the parties, earned by the marriage. The legal outcomes of divorce can be divided into two groups. The personal and financial results of the spouses and the results on the children. The personal result is the opportunity to marry someone else again and to lose the responsibilities and rights got by the marriage. The woman can use her previous name after the divorce and the spouses will lose their right to be inheritors of each other. But after the divorce, the parties do not lose their status of maturity, affinity by marriage and citizenship. Related to the common children, there are certain changes after the divorce. Guardianship of the child or children who are not minors is given to one of the parties. Individual dialog is established between the child and the other parent who does not have the right of guardianship according to certain rules. The parent who does not have the right of guardianship can contribute to the costs of education, protection, housing his child who lives with the other parent. This is called as the participation allowance. As you know, marriage is an economic cooperation between the parties. For this reason, after the divorce, it appears some economic results. These results can be summarized as the end of the property regime between the parties, the material and moral indemnity and the poverty indemnity. These subjects are important in relation to legal institutes and other establishments concerned and as well as for the life relations. Serious problems are observed by applying them in life. The most common problems about divorce in practice are financial problems. Above all, we must carefully consider whether it is a question of ordering on moral and material indemnity and poverty indemnity. And it is also necessary to define the content and the limits of these allowances. The main subject of our study is the material and moral indemnity and also the poverty indemnity which are the financial results of divorce. There are articles on this subject in the Turkish Civil Code of 4721 among articles 174-178. We have chosen this subject because the main lines of material and moral indemnity and poverty indemnity are ordered in the relevant law. The reasons for ordering compensation or an alimony are generally regulated by case law of the Court of Cassation. The fault status of the parties in the divorce is important to decide on the material and moral indemnity and the poverty indemnity. The fault analyzes change depending on the case. In article 174/1 of the Turkish Civil Code organizing the material allowance, it is spoken of the present interest and the awaiting interest. In order to obtain a material compensation, the interest in question must be damaged. But definitions of the concepts of present and expected interest are not given. The content and limits of the present and expected interest are not explained. In article 174/2 of the Turkish Civil Code organizing moral indemnity; it is said that the personal rights must be attacked in order to obtain it, but the definition of personal right is not given in the relevant law. In judgment 175 of the Turkish Civil Code organizing the poverty allowance, it is said that the husband or wife must be poor but the definition of poverty is not given. The lack of definition in these articles are not omitted. This legal loophole is made on purpose. The aim is not to limit this concept. It is the judge who will decide on this matter. For this reason, the conditions of compensation and alimony change case by case. In some divorce disputes, these conditions have not been met. Other than that, when calculating the amount of material and moral compensation and poverty compensation, the laws do not have a stable formula. In general, when the legal Turkish family form is considered, the judge has a great deal of freedom to order and an union does not exist in practice on this matter. Because of these reasons, this subject must be taken in hand with all the details. In this study, we have taken advantage of the Turkish works in doctrine. Our thesis is supported by case law obtained from case law banks and other resources. Likewise, we have presented the differences of judgment between the Turkish Civil Code under number 743 and 4721. The subject of our study is the financial results of divorce. But the liquidation of the property regime between the parties is a very broad subject, for this reason we have touched on said subject in summary. We have studied them in the light of the material and moral indemnity organized in article 174 of the Turkish Civil Code, the doctrinal thoughts of the poverty allowance organized in article 174 of the Turkish Civil Code and the decisions of the Court of Cassation. The subject of our study is the material and moral indemnity and the poverty indemnity which are the financial results of divorce. For this reason, we briefly talked about the legal results of divorce in the introduction. In the first chapter, we examined the material and moral allowance and in the second chapter the poverty allowance. In the first part of the first chapter, we touched on the purpose of material compensation, its properties and its legal type, the conditions of the material allowance, how to decide the amount of the material allowance, the means of payment of the material allowance, the change of the amount of the material allowance and its termination. Lately, we have been talking about formal judgments on material compensation. In the second part of the chapter we explained in detail the purpose of moral indemnity, its properties and its legal type, the conditions of the moral indemnity, how to decide the amount of the moral indemnity, the ways of payment of the moral indemnity, the formal judgments on the moral indemnity and in case of the infidelity of one of the parties, whether the third party has to pay moral indemnities. The second chapter of our study is devoted to the poverty allowance. As such, we have underlined the purpose of the poverty allowance, its properties and its legal type, the conditions of the poverty allowance, the duration of the poverty allowance, how to decide the amount of the poverty allowance, the means of payment of the poverty allowance, the end of the poverty allowance, the change in the amount of the poverty allowance, that is to say its increase, its reduction, while taking into consideration the coming years and lately we have been talking about formal judgments on the poverty allowance. Au deuxième cahier de Code Civil Turc sous numéro 4721, il existe des jugements sur le droit de famille. Le droit de mariage préparé au premier chapitre est divisé en quarte parties. Le mariage (Code civil Turc article 118-160), le divorce (Code Civil Turc article 161-184), les jugements généraux du mariage (Code civil Turc article 185-201), régime des biens antre les parties (Code civil Turc article 202-281). Le but dans le mariage est de poursuivre l'union jusqu'à la mort. Mais quand il arrive certaines conditions privées, il est évident de terminer l'union du mariage. Le divorce est la cause de la fin du mariage. C'est un problème juridique mais aussi un grave problème social et économique. Les différences d'humour entre les parties, les différences socio-culturelles, les comportements négatifs des parties comme l'infidélité, l'indifférence, manque d'amour qui sont des violences sentimentales; violence physique, violence socio-économique, les interventions des parents à l'union de mariage, des problèmes économiques et plusieurs autres problèmes sont la cause de mésentente entre les parties. Et pour cette raison, l'union de mariage se termine par le divorce. Le divorce qui est l'une des causes de fin du mariage, termine la relation juridique entre les parties et change les statuts juridiques des parties, gagnés par le mariage. Les résultats juridiques du divorce peuvent être divisés en deux groupes. Les résultats personnels et financiers des époux et les résultats sur les enfants. Le résultat personnel est l'opportunité de se marier à nouveau avec quelqu'un d'autre et de perdre les responsabilité et les droits apportés par le mariage. La femme peut prendre son nom précédent suite au divorce et les époux vont perdre leur droit d'être héritier. Mais suite au divorce, les parties ne perdent pas leurs statuts de maturité, l'affinité par mariage et de citoyenneté. A propos des enfants communs aussi, il existe certains changements après le divorce. La tutelle de l'enfant ou des enfants qui ne sont pas mineurs est donnés à l'une des parties. Le dialogue individuel est établi entre l'enfant et l'autre parent qui n'a pas le droit de tutelle selon certaines règles. Le parent qui n'a pas le droit de tutelle peut contribuer aux frais d'enseignement, de protection, de loger son enfant qui vit chez l'autre parent. Ceci est appelé comme l'indemnité de participation. Comme vous le savez, le mariage est une coopération économique entre les parties. Pour cette raison, suite au divorce, il en résulte certains résultats économiques. Ces résultats peuvent être résumés comme la fin du régime des biens entre les parties, l'indemnité matérielle et morale, l'indemnité de pauvreté. Ces sujets sont importants par rapport aux instituts juridiques et aux autre établissements concernés et aux relations de vie. Il est observé des problèmes graves en les appliquant dans la vie. Les problèmes les plus fréquentés sur le divorce dans la pratique est des problèmes financiers. Surtout il faut bien examiner s'il s'agit d'ordonner sur l'indemnité morale et matérielle et l'indemnité de pauvreté. Et il faut aussi définir le contenu et les limites de ces indemnités. Le sujet principal de notre étude est l'indemnité matérielle et morale et aussi l'indemnité de pauvreté qui sont les résultats financiers du divorce. Il y a des articles sur ce sujet dans le Code civil Turc de 4721 parmi les articles 174-178. Nous avons choisi ce sujet car les lignes principales de l'indemnité matérielle et morale et l'indemnité de pauvreté sont ordonnés dans la loi concernée. Les raisons d'ordonner à une indemnité ou à une pension alimentaire sont réglés généralement par des jurisprudences de la Cour de Cassation. L'état de faute des parties dans le divorce est important à décider à l'indemnité matérielle et morale et à l'indemnité de pauvreté. Les analyses des fautes changent selon le cas. Dans l'article 174/1 de Code Civil Turc organisant l'indemnité matérielle, il est parlé de l'intérêt présent et l'intérêt qui attend. Afin d'obtenir une indemnité matérielle, l'intérêt en question doit être endommagé. Mais les définitions des concepts d'intérêt présent et qui est attendu, ne sont pas données. Le contenu et les limites de l'intérêt présent et qui est attendu ne sont pas expliqués. Dans l'article 174/2 du Code civil Turc organisant l'indemnité morale, les droits personnel doivent être attaqué afin de l'obtenir mais la définition du droit personnel n'est pas donné dans la loi concernée