Raporlama kavramı ve entegre raporlamanın Türkiye'deki uygulama örnekleri üzerine bir araştırma
A research on the concept of reporting and the application examples of integrated reporting
  1. Tez No: 523955
  2. Yazar: AYBÜKE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK TERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Entegre raporlama, kuruluşların değer yaratma sürecini bilgi kullanıcılarına aktaran bir kurumsal raporlama türüdür. Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) kuruluşlara entegre rapor hazırlama sürecinde rehber niteliğinde bir Entegre Raporlama Çerçevesi geliştirmiştir. Entegre raporlama henüz çok yeni uygulanmaya başladığı için Türkiye'de bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar incelendiğinde genel itibarıyla çoğunun teoriye dayandığı, dünyadaki uygulama örneklerinin incelendiği ya da kuruluşların hazırladıkları sürdürülebilirlik raporları ve yıllık raporlar üzerinden incelemeler yapıldığı görülmektedir. Türkiye'de yayımlanan entegre raporların analizinin hem entegre raporlamanın Türkiye'deki durumunu ortaya koymak açısından hem de gelecek entegre raporlama uygulamalarına yol göstermesi açısından önem arz edeceği düşünülerek bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, entegre raporlamanın teorik olarak incelenmesi ve Türkiye'de entegre raporlamanın mevcut durumunun tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilk iki bölümde entegre raporlama hakkında teorik bilgi verilmiş, üçüncü bölümde ise Türkiye'de 2016 yılına ait entegre rapor yayımlayan beş kuruluş bulunmakta olup, bu beş kuruluşun entegre raporları Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi'nin içerik öğelerine uygunluğu açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada nitel analiz tekniklerinden birisi olan içerik analizi kullanılmıştır. Analiz sonucu kuruluşların faaliyet gösterdikleri sektöre bağlı olarak sermaye öğelerinin ve iş modelinin farklılık gösterdiği görülmüştür. İncelenen tüm entegre raporların Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi'nin İçerik Öğeleri gerekliliklerini önemli ölçüde karşıladığı fakat entegre edilerek sunulma noktasında eksiklikleri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting is an enterprise reporting type that transfers the value creation process of organizations to information users. International Integrated Reporting Council (IIRC) has developed an Integrated Reporting Framework as a guide for establishments for the preparation process of the integrated report. Since that integrated reporting has very early applications in Turkey when examined the fieldworks in general terms, it is seen that they all based on theory, and the application examples are examined in World or the establishments are making examinations through annual sustainability reports and through annual reports. This study has been made by considering both the examination of integrated reports that are issued in Turkey and also from the perspective of revealing the current situation of integrated reporting in Turkey and for leading the following integrated reporting applications. The aim of this study is the examination of integrated reporting in theoretical and the determination of integrated reporting current situation in Turkey. In accordance with this purpose; in the first two parts theoretical information has been given, and in the third part there is 5 establishment in Turkey who had published integrated reports for 2016, and the integrated reports of these 5 establishments are evaluated as per the suitability of the content items of International Integrated Reporting Framework. In the study, the content analysis has been used as one of the qualitative analysis technics. As the result of the analysis; it has been observed that the capital items and business models differ depending on the sector in which the enterprises operate. Although all the integrated reports examined have met the Content requirements of the International Integrated Reporting Framework to a significant extent, they are considered as having some deficiencies in the presentation of these content items.