Karamanda üretilen bazı pekmez çeşitlerinde ağır metal içeriklerinin ICP-OES ve AAS metodlarıyla belirlenmesi
Determination of heavy metal contents in some varieties of molasses produced in Karaman with ICP-OES and AAS methods
  1. Tez No: 523999
  2. Yazar: ÜMMÜHAN NUR SULTAN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KILIÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Pekmez, çeşitliliği ve içeriği bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Bu tez çalışmasında, Karaman ili merkez ve köylerinden toplanan üzüm, dut, harnup ve elma pekmezleri numunelerinin içerisinde ağır metal seviyelerinin belirlenmesi ve bunun yanında beslenme açısından öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Ağır metal analizleri için yaş yakma metodundan yararlanılmıştır. Sonrasında ağır metal içerikleri ICP-OES ve AAS ile analiz edilmiştir. Çalışmada 51 farklı pekmez örneğinde Al, As, B, Ba, Be, Ca, Cd, Cr, Cu, Fe, K, Li, Mg, Mn, Na, Ni, Pb, Sc, Se, Sr, Te, Ti, Y ve Zn elementlerinin konsantrasyonları belirlenmiştir. Literatür çalışmalarındaki verilere göre pekmezlerde Mn, Ni ve Na içeriği normal; Zn, Fe, Mg, K, Cr, Ca ve Cu içeriği düşük; Pb, As ve Al içeriği ise yüksek olarak belirlenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre ise Mn ve Fe içeriği normal; Zn, Cu ve Pb içeriği ise düşük olarak belirlenmiştir. Dokuz farklı köyden alınan 9 pekmez toprağı numunelerinde Ca, Cd, Cr, Cu, Fe, Mg, Mn, Na, Ni ve Pb elementlerinin konsantrasyonları ölçülmüştür. Ca, Cr, Mg, Mn ve Ni elementlerinin içerikleri normal; Cd, Cu ve Pb elementlerinin içerikleri yüksek olarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ise pekmezin insan sağlığı için önemli bir besin maddesi olduğu ve içerisinde bulundurduğu mineraller bakımından beslenme ihtiyacı açısından yeterli miktar ve kalitede besin alımına destek olabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Molasses is a very rich food in terms of diversity and content. In this thesis, it is aimed to determine the heavy metal levels in the samples of grape, mulberry, carob and apple molasses collected from the centerand villages of Karaman province and to emphasize the importance of nutrition in terms of nutrition. For heavy metal analyzes, wet burning method was used. The heavy metal contents were then analyzed by ICP-OES and AAS. 51 different molasses in the study of Al, As, B, Ba, Be, Ca, Cd, Cr, Cu, Fe, K, Li, Mg, Mn, Na, Ni, Pb, Sc, Se, Sr, Te, Ti, Y and Zn concentrations were determined. According to the data in the literature, the content of Mn, Ni and Na in the molasses is normal; Zn, Fe, Mg, K, Cr, Ca and Cu content low; Pb, As and Al content were determined to be high. According to World Health Organization (WHO) and Food and Agriculture Organization (FAO) data, Mn and Fe contents were normal and Zn, Cu and Pb contents were low. The concentrations of Ca, Cd, Cr, Cu, Fe, Mg, Mn, Na, Ni and Pb were measured in 9 molasses samples taken from nine different villages. The contents of Ca, Cr, Mg, Mn and Ni are normal; The contents of Cd, Cu and Pb were calculated as high. According to the results obtained, it is observed that molasses is an important nutrient for human health and it can support nutrient intake in terms of nutritional requirements in terms of its nutritional requirements.