Çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ile erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between childhood traumatic experiences and early maladaptive schemas
- Tez No: 524000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ile erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Aynı zamanda YŞÖ-KF3 ile ÇÖYÖ-KF alt boyutlarının çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini 2017-2018 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde öğrenim gören 415 (147 Kadın, 268 Erkek) öğrenci oluşturmuştur. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3) ve Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği Kısa Formu (ÇÖYÖ-KF) uygulanmıştır.Tüm veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir.Veriler normal dağılım gösterdiğinden parametrik analiz yöntemleri kullanılmıştır.Elde edilen bulgulara göre; YŞÖ-KF3 ile ÇÖYÖ-KF'nin alt boyutları arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur.ÇÖYÖ-KF Duygusal İhmal alt boyutu puan ortalamaları çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermiştir.YŞÖ-KF3'nin alt boyutları puan ortalamaları da çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermiştir. Elde edilen bulgular ilgili literatür temelinde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the relationship between childhood traumatic experiences and early maladaptive schemas.In addition, it was investigated whether YŞÖ-KF3 and ÇÖYÖ-KF sub-dimensions differed according to various sociodemographic variables.The sample of this research was 415 (147 female, 268 male) students who were educated in Dumlupınar University in 2017-2018.Sociodemographic Information Form, Young Schema Questionnaire Short Form-3 (YŞÖ-KF3) and Childhood Experience Questionnaire Short Form (ÇÖYÖ-KF) were applied to participants.The obtained information was analyzed with the SPSS 24 program. Parametric analysis methods were used because the data show normal distribution. According to findings; Positive and statistically significant relationships were found between the YŞÖ-KF3 and the sub-dimensions of ÇÖYÖ-KF. The mean scores of the ÇÖYÖ-KF Emotional Neglect subscale differed significantly from the various sociodemographic variables.The mean scores of the subscales of YŞÖ-SF3 also differed significantly according to various sociodemographic variables.The results were discussed on the basis of the related literature and made some recommendations.