Sıçan kasık flep modelinde magnezyum sülfat uygulamasının flep fizyolojisi ve sağkalımına etkisi
- Tez No: 524045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Serbest doku nakillerinde vazospazm flep perfüzyonunu bozan, nekroza neden ola- bilecek önemli bir sorundur. Vazospazmı çözmek için pek çok cerrahi teknik ve ilaç kullanılmıştır. Bu çalışmadaki amacımız magnezyum sülfatı hem damar içi hem de damar üzerine uygulayarak flep perfüzyonunu değerlendirmektir. 40 adet Sprague Dawley sıçan 4 gruba ayrıldı. Tüm deneklere kasık flebi planlandı. Pediküle traksiyon uygulaması yapılarak vazospazm gerçekleştirildi. Femoral arter transeksiyonu ve anastomozu yapıldı. 1. grup için damar üzerine serum fizyolojik, 2. grupta damar üzerine %10 magnezyum sülfat, 3. grupta intraarteriyal olarak %10 magnezyum sülfat, 4. grupta hem intraarteriyal hem de damar üzerine %10 magnezyum sülfat uygulandı. Lazer doppler flowmetre ile vazospazm öncesi, esnasında, sonrasında ve 7. gün sakrifikasyon öncesinde doku perfüzyonu ölçüldü. Alınan doku biyopsisi örneklerinde EGF, VEGF, MMP-2, MMP-9, HIF-1 alfa, Cyclophilin-A, TAS, TOS, OSİ değerlerine bakıldı. Anastomoz sonrası ve 7. gün patensi değerlendirildi. 4. grupta flep perfüzyonu, anjiogenez belirteçleri değerlerinin anlamlı derecede yüksek olduğu, iskemi-reperfüzyon hasarı ile apoptoz değerlerinin ise anlamlı derecede düşük olduğu (p˂0,005) saptandı. Gruplar arasında anastomoz patensi açısından fark gözlenmedi. Bu çalışmada magnezyum sülfatın hem flep damar içine hem de anastomoz hattı üzerine uygulanmasıyla ve diğer uygulamalara oranla vazospazmın daha etkin şekilde düzeldiği ve flep perfüzyonu olumlu yönde değiştirdiği gözlendi. Bu sonuçlara göre bu tedavi modelinin klinik ve deneysel serbest doku nakilleri çalışmalarında kullanılabileceği kanatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Vasospasm in free tissue transfers is a serious problem that can cause necrosis, which impairs flap perfusion.A lot of surgical techniques and medications were used to resolve vasospasm. In this study, our aim is to evaluate the flap perfusion by applying magnesium sulfate both into intravenous and intravenous 40 sprague dawley rats were divided into 4 groups.Groin flap was planned for all experimental rats.Vasospasm has been carried out by pedicle traction. Femoral artery transection and anastomosis are performed. Normal saline was applied on the vessel of group 1, 10% magnesium sulphate in the 2nd group, Intraarterial 10% magnesium sulphate in the 3nd group, 10% magnesium sulphate on vessel and intraarterial in the 4th group respectively. Tissue perfusion was measured by laser doppler flowmeter (LDF) before, during, and following vasospasm before sacrification on 7 day.. The degrees of EGF, VEGF, MMP-2, MMP-9, HIF-1 alpha, cyclophilin-A, TAS and TOS were monitored in samples of tissue. Following anastomosis, patency was evaluated on 7th.day In group 4, flap perfusion and angiogenesis markers were found to be significantly higher, while ischemia-reperfusion injury and apoptosis were found to be significantly lower (p˂0,005). There was no difference in terms of anastomotic patency among the groups. In this study,with the application of Magnesium sulfate bothinto intra-arterial and onto the anastomosis, it was observed that vasospasm improved more effectively compared to others.According to these results,it was concluded that this treatment model can us this treatment model can be used for clinical and experimental free tissue transfer studies.