İskemi/reperfüzyon hasarının önlenmesinde tadalafilin etkisi (deneysel çalışma)
İskemi̇/reperfüzyon hasarinin önlenmesi̇nde tadalafi̇li̇n etki̇si̇ (deneysel çalişma)
- Tez No: 411854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞİN UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İyatrojenik olarak planlanmış serbest doku transferlerinde olduğu gibi çeşitli kazalar sonucu oluşan uzuv kopmalarında da insan vücudunun anatomik bir parçası vücuttan uzaklaşmakta ve kan akımı belirli bir süre için de olsa kesintiye uğramaktadır. Doku veya organ kan akımı yeniden sağlansa bile özellikle serbest oksijen radikallerinin sebep olduğu'iskemi / reperfüzyon hasarı'değişken seviyelerde hücre ve doku hasarına sebep olmakta ve fonksiyonel olarak kayıplar ile sonuçlanmaktadır. İskemi / reperfüzyon hasarını azaltmaya yönelik çalışmalar halen devam etmekte ancak halen klinik rutin kullanıma geçmiş tam olarak etkin bir madde bulunmuş değildir. Hipotezimiz oksidatif strese karşı tadalafil kullanımının oluşabilecek hasarı azaltmada etkili olabileceği idi. Bu amaçla bu çalışmada daha önceden deneysel olarak dizayn edilmiş bir cilt ada flebi iskemi / reperfüzyon modelinde tadalafilin koruyucu etkisini araştırmayı amaçladık. 60 sıçan üzerinde yapılan deneysel çalışmada sıçanlar önce üç alt gruba ayrıldı. Tüm sıçanların karın / kasık bölgesinden 7 x 4 cm'lik cilt ada flepleri hazırlandı. I. gruptaki sıçanların flepleri eleve edilip yerine iade edildi. II. gruptaki sıçanların fleplerine iskemi / reperfüzyon modeli uygulandı ve herhangi bir tedavi uygulanmadı. III. gruptaki sıçanların fleplerine iskemi reperfüzyon modeli uygulandı ve günlük 5 mg/kg dozunda tadalafil verildi. Her üç gruptaki sıçanların yarısı reperfüzyonun 12. saatinde ve diğer yarısı 7. günde sakrifiye edilerek makroskopik nekroz alan ölçümü, biyokimyasal araştırmalar ve histopatolojik incelemeler gibi objektif ölçüm yöntemleri kullanılarak birbirleriyle kıyaslandı. Tadalafil kullanılan gruplardaki biyokimyasal ölçümler, alan ölçümleri ve histopatolojik incelemelerin oldukça olumlu sonuçlar verdiği görüldü. Daha önce tadalafilin flep cerrahisinde kullanıldığı çalışmalar mevcuttur, ancak, mikro cerrahide veya replantasyon cerrahisinde, cilt iskemi / reperfüzyon hasarındaki etkisi ile ilgili herhangi bir deneysel veya klinik çalışma mevcut değildir. Yaptığımız çalışma ışığında tadalafilin mikro cerrahi ve flep cerrahisinde oksidatif hasarı azalttığı ve cerrahi girimlerin başarı oranını arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerous pharmacological agents have been used to enhance the viability of flaps. Ischemia reperfusion (I/R) injury is an unwanted, sometimes devastating complication in reconstructive microsurgery. Tadalafil, a specific inhibitor of phosphodiesterase type 5 is mainly used for erectile dysfunction, and acts on vascular smooth muscles, platelets and leukocytes. Herein, the protective and therapeutical effect of tadalafil in I/R injury in rat skin flap model is evaluated. MATERIALS AND METHODS: Sixty epigastric island flaps were used to create I/R model in 60 Wistar rats (non-ischemic group, ischemic group, medication group). Biochemical markers including total nitrite, malondialdehyde (MDA) and myeloperoxidase (MPO) were analysed. Necrosis rates were calculated and histopathologic evaluation was carried out. RESULTS: MDA, MPO and total nitrite values were found elevated in the ischemic group, however there was an evident drop in the medication group. Histological results revealed that early inflammatory findings (oedema, neutrophil infiltration, necrosis rate) were observed lower with tadalafil administration. Moreover, statistical significance (P < 0.05) was recorded. CONCLUSIONS: We conclude that tadalafil has beneficial effects on epigastric island flaps against I/R injury.