Yoğun bakım ünitesinde uygulanan kan ve kan ürünleri transfüzyonlarının incelenmesi
Investigation of transfusions of blood and blood products transfused in intensive care unit
  1. Tez No: 524047
  2. Yazar: MURAT AKCİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda yoğun bakım ünitesinde uygulanan kan ve kan ürünleri transfüzyonlarının epidemiyolojisini incelemeyi amaçladık. Transfüzyon, yoğun bakımda oldukça sık kullanılan tedavilerdendir. Bu nedenle transfüzyon epidemiyolojisi, transfüzyon reaksiyonları, bunların hasta mortalite ve morbiditesine etkisinin bilinmesi önem taşımaktadır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Yoğun Bakım Ünitesi'nde 01/01/2013-31/12/2017 tarihleri arasında takip edilmiş hastalarda kan ürünü transfüzyon geçmişini retrospektif olarak incelendik. Her transfüzyon uygulamasını bir veri olarak değerlendirdik ve uygulamaya ait transfüzyon öncesi ve sonrası laboratuvar verileri, hastaların demografik bilgileri, yoğun bakım yatış tanılarını, yandaş hastalıklarını inceledik. Aynı zamanda çalışma süresince yoğun bakıma yatan, transfüzyon yapılan hasta sayısı ve uygulanan transfüzyon miktarı kaydedildi. İncelediğimiz dönemde 284 hastaya transfüzyon yapılmış ve 2188 transfüzyon verisi elde edilmiştir. En sık yatış tanıları solunum yetersizliği ve sepsistir. Beş yıllık süre içerisinde transfüze edilen hastaların oranı %73,9'dan %36,67'e inmiştir. Transfüzyon öncesi hemoglobin eşik değeri 8,34 g/dl'den 7.91 g/dl'ye inmiştir. Toplamda 148 transfüzyon reaksiyonu görülmüştür, en sık febril non-hemolitik reaksiyon gelişmiştir. En sık transfüze edilen ürün eritrosit süspansiyonudur. Transfüzyon reaksiyonlarının erkeklerde ve 65 yaşın altında sınırda daha fazla görülmüştür (sırasıyla p=0,44 ve p=0,021).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the epidemiology of blood and blood products transfusions in the intensive care unit. Transfusion is one of the most frequently used treatments in intensive care. Therefore, it's important to know the transfusion epidemiology, transfusion reactions and their effects on patient mortality and morbidity. We retrospectively reviewed the history of blood product transfusion in patients who were followed in the Emergency Intensive Care Unit of Cerrahpaşa Medical Faculty between 01/01 / 2013-31 / 12/2017. We evaluated each transfusion application as a data and we evaluated the data before and after transfusion of the patient, the demographic information of the patients, the diagnosis of intensive care hospitalization and comorbidities. Also, the number of transfusions and the amount of transfusions were recorded. Simultaneously, how many patients were admitted to the intensive care unit and how many transfusions were performed totally, and how many transfusions were administered to each patient datas were collected. Transfusion was performed in 284 patients and 2188 transfusion data were obtained. The most common diagnosis is respiratory failure and sepsis. The rate of patients transfused in the five-year period decreased from 73.9% to 36.67%. The hemoglobin threshold before transfusion decreased from 8,34 g / dl to 7,91 g / dl. Totally 148 transfusion reactions were observed, with the most frequent occurrence of febrile non-hemolytic reactions. The most common transfused product is erythrocyte suspension. Transfusion reactions were more common in males and under 65 years of age (p = 0,44, p = 0,021, respectively).