Türkiye'de özelleştirme faaliyetleri bir örnek olay Sümerbank ve dünya uygulamaları
A case study of privatization operations in Turkey Sümerbank and world applications
- Tez No: 524048
- Danışmanlar: DR. ÖZTİN AKGÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nin(KİT)içinde bulunduğumuz yüzyıldaki gelişimine baktığımızda özellikle II.Dünya savaşı sonrasında Dünyada KİT'lerin hızla yayıldığını geliştiğini görmekteyiz. Bu gelişmenin Politik-Ekonomik ve sosyal nedenleri vardır. Sosyalist ideolojide mal ve hizmetlerin üretim ve dağıtımının devlet teşebbüsleri tarafından yapılması KİT'lerin bu ideolojilerin egemen olduğu ülkelerde daha da hızlı bir biçimde gelişmesine yol açmıştır. İngiltere-Hindistan-Brezilya –Kore-Bolivya-Endonezya gibi ülkelerde de KİT'lerin yaygın oluşu gelişmenin yalnız politik nedenlerle açıklanamıyacağını ortaya koymuştur. Bu ülkelerde pragmatik düşüncelerin yanı sıra Ulusal bağımsızlık Ülküsü de etkili olmuştur. Cumhuriyetin kuruluşundan önce M. Kemal ATATÜRK' te İzmir kongresinde Ulusal egemenliğin Ekonomik egemenlikle daha da sağlam temellere oturacağını vurgulamıştır. Stratejik öneme haiz bazı sektörlere devletin egemen olması görüşü de KİT'lerin gelişmesinde etkili olmuştur. Topluma hizmet veren maliyeti yüksek riski fazla ve de karlılığı düşük alanlarda özel sektörün çekingen kalması sonucu devletin ekonomiye müdahalesi KİT'lerin yayılmasının ekonomik güdüsünü oluşturmuştur. Bu çalışmada 1970 li yıllarda ABD'de daha sonra da Avrupada dönemin modası haline gelen özelleştirme faaliyetlerine dünyadan birçok ülke çalışmalarına yer verilmiştir.Ayrıca 1980-1991 yılları arasında KİT'lerin GSMH'ya ve GSYİH' ya katkıları- Uzman banka Morgan Guaranty'nin hazırlamış olduğu rapor-Sümer holding (Sümerbank)ve bankacılık birimlerinin istihdam-Yatırım-Üretim ve hizmetler yönünden ülke ekonomisine katkıları ve özelleştirilmeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We have witnessed rapid spread of State Owned Enterprises (SOEs) in this century in the world especially after the the Second World War. There are Political-economic and social reasons for this development. Production and distribution of goods and services made by state enterprises in socialist ideology has led to rapid development of SOEs in countries in which this ideology is dominant. SOEs being common in countries such as UK-India-Brazil-Korea-Bolivia-Indonesia reveals that the development can not be solely explained by political reasons. In these countries, National independence ideal as well as pragmatic considerations were influential. Before the establishment of the Republic, M. Kemal Atatürk emphasized that national sovereignty could be established firmly by economical sovereignty at Economic Congress of İzmir. The view that the state should dominate some sectors of strategic importance have had impact on the development of SEOs. The intervention of state as a result of private sector being timid in areas in which the cost of providing service to the community is higher and profitability is lower constituted the economical motive of the spread of SOEs. In this study we include a wide range of privatization operations from the world, which became the fashion in the 1970s in the U.S. and later in Europe, Besides, the impact of SOEs on GNP and GDP between 1980-1991 - the report prepared by specialist bank Morgan Guaranty- economic contributions of Sümer Holding (Sümerbank) and the banking units in terms of the employment-investment-production and services to national economy and the privatizations were examined .