Yoğun Bakım Hastalarında Kapiller Kaçağı Engellemede HES ve Gelatin Solüsyonlarının İdrar Mikroalbümin Düzeyleri ile Değerlendirilmesi
The effect of HES and GELATINE solutions on the capillary leak assessed by the measurement of urine microalbumine/creatinine ratio
  1. Tez No: 524049
  2. Yazar: ÖZNUR EROĞLU ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASU ÖZGÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, yoğun bakımda klinik izlemleri sırasında sıvı tedavisi olarak ortalama molekül ağırlığı 200.000 dalton olan %6 Hidroksietil Nişasta (HES) ve ortalama molekül ağırlığı 30.000 dalton olan %4 Süksinilli Jelatin kullanılan hastalarda sistemik kapiller kaçışın glomerüler komponentini yansıttığı düşünülen idrar mikroalbumin/kreatinin düzeyleri ile takip edilmesi amaçlandı. YÖNTEMLER: Çalışmamız bilinen böbrek hastalığı ve Diyabetes Mellitus ile bilinen hamileliği olmayan, ilk 48 saat içerisinde ölüm gerçekleşmesi beklenmeyen, kliniğimize başvuru öncesi hastanede yatış süresi 24 saati aşmayan ve erken yatış döneminde sıvı tedavisine kolloid eklenmesi planlanan 60 hasta randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Kristaloid sıvı tedavisine ek olarak bir gruba %6 Hidroksietil Nişasta (HES), diğer gruba ise %4 Süksinilli Jelatin infüzyonu ilave edilmiştir. Hastaların yatışının 1. Ve 48. saatinde SOFA skoru, SIRS, sepsis, septik şok, MOF durumu ve hastaların kan ve idrar örnekleri alınarak idrarda albumin ve kreatinin (mikroalbumin/kreatinin oranı; MACR), kanda albumin (gr/dl), BUN (mg/dl), kreatin (mg/dl), arter kan gazı değerleri (PO2/FiO2) kaydedilmiştir. BULGULAR: ilk yatış MACR değerinde iki grup arasında anlamlı farklılık yok iken, 48.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to detect the effects of two commonly used colloid solutions, Hydroxyethyl starch 130/0.4(2000.000 dalton MW)(HES 130) and Gelatin 4 %(30.000 dalton MW) on glomerular capillary leak, which can be used as a surrogate of the systemic capillary leak. We measured the urine microalbumin/creatinine ratio (MACR) to assess the rate of glomerular capillary leak. METHODS: The patients who were admitted to the hospital in the past 24 hours, in whom the colloid fluid replacement within the first 24 hours of their ICU stay was indicated, and who were expected to survive more than 48 hours were included in the study.The patients who had diabetes mellitus or known renal diseases were excluded.60 patients were randomly divided into two groups: Group I received HES130(n=30) and Group II received Gelatin 4% at the rate of 12-16 ml/kg/day for 48 hours, in addition to the cristalloid infusions. Sofa Scores; clinical diagnosis of SIRS, sepsis, septic shock, multiorgan failure were noted; blood samples for albumin, BUN, and creatinine levels; urine samples for albumin ve creatinine (microalbumin/creatinine ratio-MACR) ratios were collected; blood –gas analysis results were also recorded on the first and the 48th hours of ICU admission.