Serebral palsili hastalarda fonksiyonel mobilite skalasının Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenirliği
The validity and reliability of the Turkish version of functional mobility scale in patients with cerebral palsy
- Tez No: 524055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Fonksiyonel Mobilite Skalası'nın Türkçe versiyonunun hazırlanması ve serebral palsili hastalarda geçerlilik ve güvenirlik çalışmasının yapılmasıdır. Metod: Polikliniğimize başvuran serebral palsi tanılı 2-18 yaş arası 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Değerlendirici tarafından hastanın demografik özellikleri ve serebral palsi hastalığının klinik değerlendirilmesi yapıldı. Fonksiyonel değerlendirilme çalışması ise; Fonksiyonel Mobilite Skalası (FMS), Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) ve Gillet Fonksiyonel Değerlendirme Anketi Yürüme Skalası kullanılarak yapıldı. Test-retest güvenilirliği için 54 hasta 1 hafta sonra yeniden değerlendirilerek FMS anketi tekrar dolduruldu. Spearman korelasyon analizi kullanılarak geçerlilik ve Cohenin weighted kappa değerleri değerlendirilerek güvenilirlik araştırıldı. Bulgular: FMS test-tekrar test güvenilirliği weighted kappa ile değerlendirildiğinde kappa katsayısı her üç mesafede de >0.81 olarak bulundu. Bu sonuç ile FMS anketinin Türkçe versiyonunun çok iyi tutarlılık gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to prepare the Turkish version of Functional Mobility Scale and to carry out validity and reliability studies in patients with cerebral palsy. Methods:100 patients who admitted to our outpatient clinic with cerebral palsy, aged between 2 and 18 years, were included in the study. The demographic characteristics of the patients and the status of cerebral palsy disease were evaluated. Functional assessment work up was continued with the scales Functional Mobility Scale (FMS), Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and Gillet Functional Assessment Questionnaire Walking Scale. For the test-retest reliability, 54 patients were reevaluated 1 week later and the FMS questionnaire was reviewed again. The reliability and validity was evaluated by Spearman correlation analysis. Cohen's weighted kappa values were also analysed. Results:Test-retest reliability for FMS was evaluated by weighted kappa and the kappa coefficient was found > 0.81, in all three distances. This result showed that the Turkish version of the FMS questionnaire showed very good consistency. Correlation coefficent r was found >-0.81 in all three distances interpretted as statistically significant highly negative correlation between FMS and GMFCS. (P0.81 in all three distances interpretted as statistically significant highly positive correlation between FMS and Gillet.