Akut iskemik inme hastalarinda trombolitik tedavi etkinliğinin NIRS (NEAR-infrared spectroscopy) ile değerlendirilmesi
Evaluation of TPA effectiveness in acute stroke patients with nirs (near-infrared spectroscopy)
  1. Tez No: 524054
  2. Yazar: EMRE ŞANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇOLAK ORAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Akut iskemik inme, ani başlangıçlı, sıklıkla fokal nörolojik defisite yol açan en önemli nörolojik acillerden biridir. Trombolitik tedavi, ilk dört buçuk saatte başvuran hastalarda etkinliği kanıtlanmış tek tedavi yöntemidir. Çalışmamızda acil serviste akut iskemik inme nedeniyle trombolitik tedavi alan hastalarda NIRS kullanılarak tedavi başarısını değerlendirmeyi, tedavinin başarı düzeyini ölçülebilir ve objektif parametreler ile göstermeyi ve gelişebilecek komplikasyonları erken tanımada kullanılabilirliğini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, analitik çalışmamıza, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne 30.11.2017-01.10.2018 tarihleri arasında başvuran ve trombolitik tedavi yapılan 41 hasta alındı. Olguların demografik verileri, başvuru, tedavinin 0. 15. 30. 45. 60. ve 120. dakika vital parametreleri, GKS, NIRS ve NIHSS değerleri kaydedildi. Hastalar Klinik değişim olmaması, klinik düzelme olması ve klinik kötüleşme olan gruplar şeklinde sınıflandırılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 41 hastanın yaş ortalaması 73.6 ± 14,8, kadın/erkek oranı 1.7 idi. Çalışmaya alınan hastaların başvuru ve trombolitik tedavinin 0., 15., 30., 45., 60. ve 120. dakikasındaki NIRS bulgularının değerlendirilmesinde; Hastaların (n=41) etkilenen ve etkilenmeyen hemisfer NIRS değerleri arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Klinik değişim olmayan hastaların (n=21) etkilenen ve etkilenmeyen hemisfer NIRS değerleri arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Klinik düzelme olan hastaların (n=15) etkilenen hemisfer NIRS değerlerinde anlamlı farklılık var iken (p0.05). Klinik kötüleşme olan hastaların (n=5) etkilenen hemisfer NIRS değerlerinde anlamlı farklılık var iken (p0.05). Klinik düzelme ve klinik kötüleşme olan hastaların klinik değişiklik öncesi ve sonrası etkilenen hemisferdeki NIRS değeri ortalamaları karşılaştırıldığında; klinik düzelme olan grupta değişim sonrası NIRS ortalamaları anlamlı olarak daha yüksek iken (p0.05). Klinik düzelme gösteren hastaların ise başvuru ve tedavi başlangıcının 120.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute ischemic stroke is one of the most important neurological emergencies that leads to neurological deficits with sudden onset. Thrombolytic therapy is the only treatment that has proven effective in four and half hours. In this study investigators aimed to evaluate the success of treatment by using near-infrared spectroscopy in patients receiving thrombolytic therapy in the emergency department due to acute ischemic stroke, to determine the success level of the treatment with objective parameters and to determine its usability in early recognition of the complications. Materials and Method: This prospective, analytical study included forty-one patients who underwent thrombolytic therapy due to acute ischemic stroke in Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Emergency Department, between 30.11.2017-01.10.2018. Vital parameters, GCS, rSO2 (regional saturation obtained with near-infrared spectroscopy) and NIHSS values at the admission time and 0th 15th 30th 45th 60th 120th minutes of the thrombolytic therapy and demographic data of the patients were recorded. Patients were classified as the clinical improvement group (CI group), clinical deterioration group (CD group) and without clinical change group (WCC group). Results: 41 patients enrolled to analysis, mean age was 73.6 ± 14.8 and the female / male ratio was 1.7. Evaluation of the rSO2 at the 0th, 15th, 30th, 45th, 60th and 120th minutes of the thrombolytic therapy showed that there was a significant difference in the affected hemisphere rSO2 of participants with clinical improvement (n=15) (p 0.05).