Özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde okul öncesi dönemde destek hizmet sürecine aile katılımı: İşitme kayıplı bir çocuk ve ailesi
Private special education and rehabilitation center during the pre-school support services family participation process: Hearing lost a child and family
  1. Tez No: 524166
  2. Yazar: HÜLYA CEREN TUTUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine (ÖERM) devam eden okul öncesi yaştaki özel gereksinimli bir çocuğa sunulan destek hizmet sürecine aile katılımının incelenmesi amaçlanmıştır. Tek durum çalışması olarak desenlenen ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ÖERM'de gerçekleştirilen araştırmanın katılımcıları; okul öncesi yaşta işitme kayıplı bir öğrenci, öğrencinin bireysel eğitim öğretmeni, ailesi ve ÖERM'in eğitim koordinatörüdür. Araştırma verileri; gözlemler, yarı-yapılandırılmış ve yapılandırılmamış görüşmeler, belgeler, araştırmacı günlüğü ve katılımcı bilgi formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, araştırma sürecinde ve sonunda tümevarımsal olarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda destek hizmet sürecinde RAM raporu ve veli beklentisinin öğrenci performansı ile uyuşmamasından kaynaklanan sorunların planlamayı olumsuz etkilediği ortaya konmuştur. Veli beklentisinden kaynaklı yaşanan sorunların kurumda ders sonu veli bilgilendirme görüşmeleri ve bilgilendirme notu paylaşımları ile önlenmeye çalışıldığı görülmüştür. Destek hizmet sürecinde aile katılımının gerekli olduğu ve kurumda çeşitli aile katılımı çalışmaları yapıldığının belirtilmesine rağmen, süreçte aile katılımı çalışmalarının ders sonu veli bilgilendirme görüşmeleri ve veli ile bilgilendirme notu paylaşımları ile sınırlı olduğu görülmüştür. Elde edilen bu bulguların sadece işitme kayıplı bir çocuk ile ilgili değil kurumdaki okul öncesi yaştaki tüm çocuklara genellenebileceğini belirtmek gerekir. Bu bakış açısıyla araştırmanın bulgularından ÖERM'lerde sunulan destek hizmet sürecine özellikle aile katılımının nasıl arttırılabileceğinin belirlenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the family participation in the support service process presented to pre-school age children with special need who were attending private special education and rehabilitation centers. Participants of the research, which was designed as a single case study and carried out in a private special education and rehabilitation center (PSERC) under the Ministry of National Education; the pre-school age student with hearing loss, a student's individual education teacher, family and education coordinator of PSERC. The data collection techniques used in the research were observation, semi-structured and unstructured interviews, documents, researcher's diary and participant information form. The obtained data were analyzed by inductive analysis during and after the research process. Analysis of the data shows that incompatibility of the Guidance and Research Center (GRC) report and the expectation of the parents with the student performance in the support service process were found to negatively affect the planning. It has been seen that the expectation of the parents have been tried to be prevented with sharing information meetings and informative note sharing. Although it is stated that family participation is necessary in the support service process and that various family involvements have been carried out in the institution, it has been seen that family participation in the process are limited to informing negotiations and informative note sharing. To sum up, findings can be true not only to a child with a hearing loss but also to all preschool children. From this point of view, it is suggested that the process of providing support services in the PSERCs' should be determined, especially how family participation can be increased.