Okul öncesi eğitim kurumlarına geçiş sürecindeki koklear implantlı çocukların ebeveynlerinin ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination the needs of the parents having children with cochlear implants during transition to pre-school institutions
- Tez No: 266783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAŞ, DOÇ. DR. ESRA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışmamızda, okul öncesi eğitim kurumlarına geçiş sürecinde olan koklear implantlı çocukların ebeveynlerinin ihtiyaçları araştırılmıştır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı'nda bulunan, İşitme Konuşma Eğitim Merkezi'nde ve Ankara'daki özel eğitim merkezlerinde takip edilen, okul öncesi dönemde olan 3-6 yaş aralığında koklear implantlı çocuğu bulunan 130 anne-baba değerlendirilmiştir. Ebeveynlerinin bilgi gereksinimlerini belirlemek amacıyla, Akçamete, Kargın ve Baydık (2001) tarafından geliştirilen ``Anasınıfına Geçişte Aile Gereksinimleri Belirleme Ölçeği'' kullanılmıştır. Ailelerin ölçekteki belirtilen tüm maddeler ile ilgili bilgi gereksinimi duydukları bulunmuştur. Ebeveynlerinin ihtiyaçlarında annenin eğitim durumu, ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, çocuğun cinsiyeti, çocuğun devam ettiği eğitim kurumlarında babanın eğitime dahil olup olmaması dışındaki diğer demografik değişkenlerin anlamlı bir farklılığa yol açmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, okul öncesi yaşta işitme engelli çocuğu bulunan ailelerin anasınıfına geçiş sürecindeki gereksinimlerinin belirlenmesini amaçlayan araştırmada elde edilen bulgular bu çalışmanın sonuçları ile paralellik göstermiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, koklear implant kullanan çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına geçiş sürecine çocukla birlikte ebeveynlerinin de hazırlanması, ebeveynlerinin geçiş sürecindeki ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hizmetlerin gerçekleştirilerek etkililiğinin araştırılması önerilmiştir. Bu doğrultuda okul öncesi eğitim kurumlarına geçiş yapacak olan koklear implantlı çocukların ebeveynlerine yönelik bilgilendirici bir kitapçık hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the needs of the parents of children with cochlear implants during transition to pre-school institutions are researched. In the research, 130 parents of children with cochlear implants aged between 3-6 years and observed in Hacettepe University Ear Nose and Throat Department, Audiology and Speech Pathology Department, Hearing and Speech Rehabilitation Center and individual educational centers in Ankara were analyzed. To determine the information needs of the parents“The Scale of Parental Information Needs in Transition to Kindergarten”done by Akçamete, Kargın and Baydık in 2001 was used. It was found out that the families need all of the information related to transition to pre-school institutions and mentioned in the scale. Except the educational state of the mother, the socioeconomic level of the family, the gender of the child and the participation of the child's father to the educational program, it was found out that the other demographic factors do not lead to any significant differences in the needs of the parents. Besides, a study aimed to determine the needs of the families having pre-school hearing impaired children during transition to kindergarten has already showed the same results. According to these results; preparing the children and their families together and researching of the effectivness of the services for resolving the needs of them during transition to pre-school institutions are proposed and an informative book for the parents having children with cochlear implants passing to pre-school institutions was prepared.