Anadolu ağızlarında fiil kökleri (2 cilt)
Verb roots in Anatolian dialects
  1. Tez No: 52418
  2. Yazar: AYŞEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER GÜLENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 875
Özet
TÜRKÇE ÖZET Türk dilinin zenginliği önemli ölçüde fiil grubu kelimelerde ya şamaktadır. Edebî dilde yıllardır bu konuda çalışmalar yapılmakta dır. Ancak, ağızlarda yaşayan fiillerle ilgili başlıbaşma ayrıntılı bir çalışma şimdiye kadar ortaya konmamıştır. Biz,“Avşar ağızları”adlı yüksek lisans tezimizi hazırlarken bu konudaki eksikliğin farkına vardık. Ve bu konuyu araştırmayı arzu ettik. Amacımız ağızlarda yaşayan fiilleri tesbit edip bu zen ginliği ortaya koymaktı. Öncelikle şimdiye kadar yapılmış olan ağızlarla ilgili çalışma ları tesbit ettik. Bu çalışmalardaki Anadolu ağızlarından toplanmış metinlerden fiilleri ve fiillerin geçmiş olduğu cümleleri fişledik. Fiş leme sırasındaa fiillerin çeşitli özelliHerini dikkate alarak ilerideki çalışmalara yön verecek ayrıntıları tesbit ettik. Fişlediğimiz fiilleri sözlük sırasına koyduk. Her fiil için en az iki örnek verdik. Bu fiilleri ve örnekleri hangi eser ve hangi bölge den aldığımızı belirttik. Fullerin farklı söylenişlerini asıl fiilin allın da varyant olarak gösterdik. Bu çalışmaları yaparken ağız özellikle rini ortaya koyan transkripsiyon işaretlerini belirtmek için azami titizlik gösterdik. Sonuçta, 10.000 civarında fiil tesbit ederek bunlardan oluşan bir fiiller sözlüğü meydana getirdik. Ayrıca, tesbit ettiğimiz fiilleri, şimdiye kadar edebi dilde fiillerle ilgili yapılmış tasnifler doğrultu sunda bir gruplamaya tabi tuttuk. Gördük ki ağızlarda yaşayan fiil ler de en az edebî dildeki fiiller kadar zengindir. Hatta daha da fazla. Anadolu ağızlarına az da olsa bir katkımız olduysa bundan mutluluk duyacağız. Saygüarımla.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The richness of the Turkish language lives, generally, within the verb groups. For several years, a number of literary studies have been conducted on this issue. However, no detailed study have been put forth with regard to the verbs living in dialects. We, while preparing our M.A thesis named“Avşar dialects”, have noticed the absence in this subject and wished the living dia lectical verbs and to put forth this richness. Firstly, we determined the previous studies with regard to dia lects. Using the texts collected from Anatolian dialects, we recorded the verbs and the sentences containing these verbs. During the re cording process, taking into consideration various characteristics of the verbs, we determined the necessary details which would be used as a guide for the future studies. The recorded verbs were put in alphabetical order, as in a dicti onary. We gave at least two examples for each verb and stated the work and the region from which we had taken those verbs and examples. Different pronunciations of the verbs were shown as vari ants under the main verb. We paid maximum attention for giving the transcription signs that revealed the characteristics of the dia lects. Consequently, approximately 11.000 verbs were determined and we made a dictionary consisting of these verbs. In addition, de termined verbs were assembled into groups in direction of the clas sifications made as to the literary studies on verbs. We have seen that the dialectical verbs are as rich as, even richer than, the lite rary verbs. We are glad if we have had any contribution to Anatolian dia lects. With our sincere regards.