Öngerilmeli betonarme prekast kirişlerde farklı kesit ve halat sayısına bağlı uygun açıklığın belirlenmesi
Determination of appropriate opening for prestressed reinforced concrete precast beams depending on section properties and tendon number
  1. Tez No: 524226
  2. Yazar: ONUR OĞUZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, öngerilmeli prekast kirişler için köprü açıklığına bağlı en uygun kesit seçiminin ve kablo yerleşiminin yapılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, uygulamada yaygın olarak kullanılan ve yükseklikleri 90 cm, 100 cm, 110 cm, 120 cm, 130 cm, 140 cm, 150 cm olan 7 (yedi) farklı öngerilmeli prekast kiriş yüksekliği dikkate alınmış olup, her bir kirişin farklı kablo sayıları için kullanılabilecekleri minimum ve maksimum mesafeler belirlenmiştir. Analizler sırasında, araç ve yaya köprüleri için farklı yükleme durumları göz önünde bulundurulmuştur. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öngerilmeli betonarme kirişler hakkında genel bilgiler, tasarım ilkeleri ve daha önce yapılan çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde tez kapsamında yapılan çalışmalar sunulmuştur. Bu bölümde her bir öngerilmeli prekast kirişe yerleştirilebilecek kablo sayıları hesaplanmış olup, yaya ve araç yükleri altında geçilebilecek maksimum ve minimum mesafeler elle yapılan çözümlemelerin yanında SAP2000 sonlu eleman paket programıyla da hesaplanmıştır. Üçüncü bölümde, yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir. Son bölümde ise yararlanılan kaynaklar verilmiş olup, bu bölümü özgeçmiş takip etmiştir. Çalışma sonucunda, öngerilmeli prekast kirişler için köprü açıklığına bağlı en uygun kesit seçiminin ve kablo yerleşiminin farklı yükleme durumları altında yapılması ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to determine the appropriate opening for prestressed reinforced concrete precast beams depending on section properties and tendon number. For numerical example, seven different reinforced concrete precast beam section including 90 cm, 100 cm, 110 cm, 120 cm, 130 cm, 140 cm and 150 cm total height are selected to evaluate the maximum and minimum openings considering both pedestrian and vehicle loads. The thesis work consists of four parts. In the first part, general information about prestressed reinforced concrete beams, design principles and beams elements have been included. In the second part, the work done within the scope of the thesis is given. The number of tendons that can be placed in each prestressed precast beams is determined and, maximum-minimum distances for pedestrian and vehicle bridges are manually calculated. Also, the results are validated by SAP2000 software, numerically. In the third section, the conclusions and recommendations related to the thesis are given. In the last part, the sources utilized were followed by resumes. As a result of the study, appropriate opening for prestressed reinforced concrete precast beams depending on section properties and tendon number.