Prekast kirişli betonarme köprüler üzerine bir çalışma
Study on reinforced concrete bridge with precast girder
- Tez No: 395783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemizde özellikle köprü ve viyadük gibi karayolu taşımacılığının temelini oluşturulan yapılarda prekast kirişlerin kullanılması yaygınlaşmıştır. Prekast kirişli betonarme köprülerde yüksek mukavemetli beton ve öngerilme teknolojisi kullanılarak büyük açıklıklar kolayca geçebilmekte, yapım süresinin kısalığı ile zamandan tasarruf sağlanmaktadır. Ayrıca bu sistemlerde kullanılan elastomer mesnetler ile yapı periyodunun artırılması, deprem karşısında üstyapıya aktarılan ivmelerin ve atalet kuvvetlerinin azaltılması sağlanmaktadır. Bu çalışmada açıklıkları 17.40m, 23.40m, 17.40m olmak üzere 3 açıklıklı I tipi prekast kirişli bir köprü modeli oluşturulmuştur. Bu modelin AASHTO'ya göre ankastre ve elastomer mesnetli olmak üzere iki farklı yapı çözümüyle, ilgili şartnamenin sismik tasarım bölümünde belirtilen çözüm yöntemleri kullanılarak yapı performansları değerlendirilmiştir. Köprünün elastomersiz(ankastre) model ve sismik yalıtımlı model olması durumlarında serbest titreşim, çok modlu spektrum yöntem ve zaman tanım alanında yöntem analizlerinde elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak sismik yalıtım uygulamasının etkisi irdelenmiştir. Ayrıca köprülerin depreme dayanıklı tasarımında projelendirme aşamaları ile elastomer mesnetlerin modellenme ilkelerinin gözden geçirilmesi ve sistem davranışına olan etkilerinin incelenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, application of precast girders in fundamental highway transportation structures such as bridges and viaducts has become widespread. In reinforced concrete bridges with precast girders comparatively longer spans can be designed with utilization of high strength concrete and prestressing technology and much time can be saved through shorter fabrication durations. Moreover, application of elastomeric bearings in these systems leads to longer structural periods that decrease spectral accelerations and inertial forces in resisting frames. In this study, a three span with span lengths 17.40 m, 23.40 m, 17.40 m, I type precast girder bridge model was formed. The structural performance of this model was evaluated following the procedure given in seismic resistant analysis part of AASHTO specification for both AASHTO compliant monolithic design and isolated design with elastomeric bearings. The effects of elastomeric bearing isolation were assessed through the comparison of unisolated and isolated model analysis results for free vibration analysis, response spectrum analysis with multiple modes and time history analysis. Furthermore, reexamination of principles for seismically resistant structural design of bridges and investigation of impacts of elastomeric bearings on global system performance are aimed in this study.