Sanayi tipi domates bitkisinde su-verim ilişkilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of water-yield relationship in processing tomato plants
  1. Tez No: 524229
  2. Yazar: UMUT SUZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ UL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya'da tatlı su kaynakları gün geçtikçe azalmaktadır. Bu durum Türkiye için de geçerlidir. Sorunun çözümüne yönelik özellikle tarımsal üretimde suyu daha etkin kullanabilmek için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemiz açısından önemli bir üretim alanına sahip olan sanayi domatesinde yapılan bu çalışma da bunlardan biridir. İzmir-Bornova koşullarında 2017 yılı yaz döneminde yürütülen çalışmada su-verim ilişkilerinin yanı sıra; bazı meyve kalite özellikleri, bitki gelişim parametreleri, verim tepki faktörü, su kullanım randımanı ve sulama suyu kullanım randımanı değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Kendras F1 çeşidi materyal olarak alınmış ve tesadüf blokları deneme deseni uygulanmıştır. Sulama suyu miktarının belirlenmesinde A-sınıfı buharlaşma kabından yararlanılmış ve I125, I100, I75, I50 (%125, %100, %75, %50) sulama konuları uygulanmıştır. Yapılan değerlendirmelerden, uygulanan sulama suyu miktarı arttığında verimin de arttığı sonucuna varılmıştır. Buna karşılık, sulama suyu miktarındaki azalmaya bağlı olarak titre edilebilir asitlik, suda çözünebilir kuru madde miktarı, meyve kuru ağırlığı, meyve sertliği, meyve kabuğundaki renk (a*/*b) ve pulptaki EC değerlerinde artışlar ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yıllar bazında değişmekle birlikte verim x kalite (briks) değeri ile çiftçiye ekonomik olarak daha çok gelir getireceği görüşünden hareketle, ele alınan sulama uygulamalarından I75 konusunun çiftçiler için daha avantajlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fresh water resources in the world including Turkey are decreasing day by day. In order to solve the problem, especially in agricultural production, various studies are being carried out to use the water more effectively. This study is conducted on processing tomato, which has a significant production area in terms of our country, is one of them. In this study is carried out during the summer season of 2017 under the conditions of İzmir-Bornova. The aim of the study determinates the water-yield relations plus some fruit quality characteristics, plant growth parameters, water-yield response factor, water use efficiency and irrigation water use efficiency. Kendras F1 industrial tomato type was taken as material and random blocks experiment design was applied in this research. Pan evaporation was used for the determination of the amount of irrigation water and irrigation treatments were applied as I125, I100, I75 and I50 (125%, 100%, 75% and 50%, respectively). In the result of the study was obtained the amount of yield also increased when the irrigation water increased. On the other hand, some fruit quality characteristics such as the titratable acid, the amount of water-soluble dry matter, the fruit dry weight, the fruit hardness, the color of the fruit shell (a*/*b) and pulp EC increased due to the decrease in the amount of irrigation water. According to these results, with changes on the basis of years, it is thought that I75 subject more advantageous for farmers due to it will more income to the farmers with the yield x quality (briks) value.