Yerel yönetimlerin rekreasyon faaliyetlerinde paydaş motivasyonunun incelenmesi: Sponsor örneği
Investigation of stakeholders motivation in recreation activities of local governments: Sponsor example
- Tez No: 524240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM YILDIRIM ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yerel yönetimler, insanların boş zamanlarını verimli hale getirmesine olanak sağlayan, toplumun yaşam kalitesini attıran çalışmalar yapmakla yükümlü olduğu bilinmektedir. Özelikle sınırlı rekreasyon alanlarında yaptıkları çalışmalarla çeşitlendirmeye gittikleri görülmektedir. Yerel yönetimler, toplumun ihtiyaçlarına hızlı, etkin ve esnek cevap vermeleri muhtemel olan insanlara en yakın kurumlardır. Sadece yerel yönetimler değil onların paydaşları da topluma hizmet ettiği görülmektedir. Ancak paydaşların hizmet etme amaçları, tam olarak nasıl motive oldukları ya da beklentilerinin neler olduğuna literatürde rastlanılmamıştır. Bu nedenle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ve Eskişehir Odunpazarı Belediyesi bünyesindeki paydaşlarla görüşülüp paydaş yöneticilerinin görüşlerine başvurularak motivasyonlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada belediyeye ait paydaşlar ile yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler kullanılmış, bu veriler 2 uzman tarafından incelenip görüş birliği sağlanarak ortak kodlar ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre paydaşların belediyeler ile iş birliklerinde fırsatları değerlendirdiği, paydaşların motivasyonları arasında en çok müşteri memnuniyeti ve para ve yatırım, rekreasyon alanlarındaki etkinlik türlerinde bakıldığında spor, sanat ve eğitim alanında sponsor oldukları ve toplumsal hizmetin ön plana çıktığı görülmüştür. Belirlenen bu motivasyon faktörleriyle hem belediyelerin hem de paydaş olacak şirketlerin ihtiyaç duyacağı bazı temel bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that local governments are responsible for carrying on works to make people's leisure time productive and to raise quality of life. Especially it is seen that they diversify the services with the works being held in limited recration areas. They are the closest institutions that have possibility to answer social needs quickly, operatively and flexibly. Not only local governments but also their stakeholders are seen to be serving the society. But the purposes of stakeholders' service, how they motivate themselves or the expectations of them are seen uncertain. That's why the stakeholders within the body of Eskisehir Metropolitan Municipilaty, Eskisehir Tepebasi Municipilaty and Eskisehir Odunpazari Municipilaty are interviewed and the stakeholders' directors are consulted to determine their motivations. In the study, the data obtained from stakeholders of the municipality and semistructured interviews were used, these data are analyzed by 2 experts common codes have emerged by providing a consensus coalition. As a research according to the findings, the stakeholders evaluated opportunities in cooperation with the municipalities, among the most motivations of stakeholders customer satisfaction and money and investment, in terms of types of activities in recreation areas, they have sponsored in sports, arts and education and social service was seen as the forefront. It's thought that the determined motivation features will set up a substructure to guide both for the municipilaties and the stakeholder companies.