Ratlarda polimere depolanmış endotel hücreleriyle artifisyel kapiller ağ oluşturma modeli
Artificial capillary network modelling withendothelial cells whi̇ch stored in polymer in rats
- Tez No: 524294
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ERİNÇ SİLİSTRELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Periferik arter hastalığı özellikle ilerleyen yaşlarda görülme sıklığı artan ateroskleroz temelinde gelişen önemli bir hastalıktır. Alt ekstremitelerde arteriyel lümenin tıkanmasına, kan akışının azalması ve malperfüzyona neden olur. Günümüzde gelişmiş medikal tedavi yöntemleri semptomların azaltılmasına ve hastalığın daha iyi seyretmesine fayda göstermekle birlikte genellikle kalıcı çözüm olmaz. Medikal ve klasik cerrahi tedavinin etkisiz kaldığı durumlarda PAH'lı kişilere uygulanacak tedaviler için yeni alternatif modeller geliştirilmesi önem arzetmektedir. Bu çalışmada; periferik arter hastalığı olan kişilerin tedavisinde kullanılması için ratlarda polimere depolanmış endotel hücreleriyle artifisyel kapiller ağ oluşturma modeli geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 35 adet Wistar-Albino sıçanın 5 farklı gruba ayrılmasıyla yürütülmüştür. Poli etilen glikol yapıdaki polimerin içerisine çoğaltılmış“İnsan Umblikal Veni Endotel Hücreleri”(HUVEC) konulmuştur. Hücre yüklü polimer sıçanların arka bacak kısımlarına implante edilmiş ve sıçanlar 14. ve 28. günlerde sakrifiye edilerek incelenmek üzere doku örneği alınmıştır. İmmünohistokimyasal incelemede oluşan damar yapısının incelenmesi için VEGF, CD31, α-SMA, ANG-1 belirteçleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Peripheral arterial disease is an important disease that develops on the basis of atherosclerosis, especially in the elderly. It causes obstruction of the arterial lumen in the lower extremities, decreased blood flow and malperfusion. Advanced medical treatment methods benefit from the reduction of symptoms and better monitoring of the disease, but usually there is no permanent solution. In cases where medical and classical surgical treatment is ineffective, it is important to develop new alternative models for the treatment of PAD patients. The aim of this study is to develop an artificial capillary network model with endothelial cells stored into polymers in rats for use in the treatment of people with peripheral arterial disease. Materials and Methods: The study was carried out by dividing 35 Wistar-Albino rats into 5 different groups. HUVEC stored in polymer of polyethylene glycol structure. The cell-loaded polymer was implanted into the hind limb of the rats and tissue samples were taken for examination on days 14 and 28. VEGF, CD31, α-SMA, ANG-1 markers were used to investigate the vascular structure of immunohistochemical examination.