Failed family photographs: Errors left out from the algorithmic definition of perfect photographs
Kusurlu aile fotoğrafları: Algoritmanın tanımladığı mükemmel fotoğrafın dışarıda bıraktığı hatalar
- Tez No: 524295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREAS TRESKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, gün geçtikçe dijital kameralara, telefon kameralarına ve uygulamalara yerleşen algoritmaların tanımladığı standardları inceleyerek, bu standardların dışarda bıraktığı hata tanımını ve kategorizasyonunu yapmaktır.“Mükemmel fotoğraf”vaadiyle öne çıkan bu algoritmalar yaygınlaşarak algıyı şekillendirmeye başlamaktadır. Bu noktada“mükemmel fotoğraf”tanımının nasıl yapıldığı oldukça önemlidir çünkü bu kişiden kişiye ve zamanla değişebilen bir yargıdır. Bu tezde hata kategorizasyonu dijital kameralarda, telefon kameralarında ve uygulamalarda kullanılan algoritmalara göre yapılmıştır. Bunlar teknik kusurlar (technical errors) ve zamanlama kusurları (timing errors) ve gülme dışı kusurlardır (non-smile errors). Bu sınıflardırma sürecinde bahsi geçen uygulamalar ve kamera modları örneklendirilerek, algoritmalarca tanımlanan standardlar incelenmiştir. Görüntüye dair teknolojik gelişmeler aile fotoğraflarını da değiştirmeye dönüştürmeye başlamıştır. Vernakular fotoğrafa dahil olan aile albümleri kameralardaki bu değişimden payını almaktadır. Hataların tanımlanarak, kodlanarak, dışarda bırakılması hafızayla güçlü etkileşimleri olan aile albümleri için önemli etkileri ve sonuçları bulunmaktadır. Bu tezin bir parçası olan, aile fotoğraflarından oluşan“Failed”isimli enstalasyonda, aile albümündeki mükemmel olmayan fotoğraflar sergilenmiştir. Katılımcılardan toplanan analog döneme ait aile fotoğrafları ile interaktif bir sergi tasarlanmıştır. Aile albümlerindeki tüm bu hatalar, algoritmalar tarafından dışarda bırakılan hata tanımını takip etmem için bana ilham vermiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is defining and classifying“errors”left out from the algorithmic definition of“perfect photograph”in visual technologies and making understandable their relation with the developments in tools. New features that promote“perfect photographs”are added to cameras and applications and then they start to shape the perceptions. At this point, how the“perfect photograph”is defined is very important because it is very subjective topic varying from person to person and over time. The categorization is made according to algorithms used in digital cameras, cellphone cameras and applications. They are technical errors, timing errors and non-smile errors. The applications, the modes of cameras are exemplified and the predetermined standards of them are explained in this study. The introduction of advances in the field of image technology starts to change the standards in family photography. As a part of vernacular photographs, the family album takes its share from the effects of algorithms in cameras and applications. With the strong relation to memory, the elimination of errors in family albums has important meaning and results. As a practical side of the thesis,“Failed”is an interactive installation composed of family photographs. For the celebration of imperfections in family albums, an interactive and participative approach is preferred. All these“imperfections”in family albums that we could keep give me an inspiration to pursue the errors definition by algorithms.