Ağızdan ağıza pazarlama ve kurumsal imajın müşteri sadakati üzerine etkisi
The effects of word of mouth and corporate image on customer loyalty
- Tez No: 524293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma ile Ağızdan Ağıza Pazarlama (AAP), hizmet kalitesi, kurumsal ün ve kurumsal imajın diş sağlığı hizmeti alan bireylerin kurumsal sadakati üzerine etkisini tanımlamak ve değişkenler arası ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket yöntemi kullanıldı. Araştırma değişkenlerini ölçümlemek amacıyla ulusal ve uluslararası alanda yapılmış çalışmalardan yararlanıldı. Araştırma örneklemi diş sağlığı merkezlerinden ayakta hizmet alan 172 hastadan oluşmuştur. Araştırma sonuçları sağlık durumunun, ekonomik farklılığın ve hastaların hizmet alırken yaptıkları ödeme türünün kurumsal sadakatin oluşması ve kurumsal imaj, kurumsal ün, hizmet kalitesi ve AAP üzerinde istatistiksel olarak etkili olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to define the effect of word of marketing, quality of service and corporate image, reputation on corporate loyalty of patients who have had dental health service and investigate relation within the components. Questionnaire form was prepared as data collection method in the research. International and national scientific studies were analysed for composing the form. The sample of the study was consisted of 172 outpatients. It was found that the health status, economic situation, and mode of payment for having dental health services of the patients were statistically significant on corporate loyalty and corporate image, corporate reputation, health quality and word of marketing.