Altın nanopartiküllerin sentezi, karakterizasyonu ve ilaç-salım özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of drug-release behaviour of gold nanoparticles
- Tez No: 524302
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜRDAĞ, DOÇ. DR. SERKAN MEMİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında toksisitesi düşük, kanser hücrelerine hedeflenebilen altın nanopartikül (ANP) esaslı ilaç taşıyıcı sistemlerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve model hücreler ile in vitro olarak etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bir kanser ilacı etken maddesi olan metotreksat (MTX) konjuge ANP sentezi, birbirini takip eden üç reaksiyonla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, kloroaurik asit (HAuCl4) L-glutatyon (GSH) varlığında sodyum bor hidrür (NaBH4) ile indirgenerek ligand kaplı ANP'ler (Au-GSH) sentezlenmiştir. Takiben, tümör hücrelerine hedefleme ve nihai ilaç taşıyıcı sistemin sentezi için sırasıyla FA ile folik asit konjugasyonu ve MTX ile ilaç etken madde konjugasyonları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen Au-GSH-FA-MTX yapılarından ilaç salım özellikleri incelenmiş ve kanser hücrelerinde in vitro çalışmalar gerçekleştirilmiştir. ANP sentezi ve konjugasyonları FTIR, NMR, TGA, DLS ve Zeta Potansiyeli ile aydınlatılmıştır. Elde edilen yapıların ilaç salım özellikleri UV ile incelenmiştir. Sentezlenen Au-GSH-FA-MTX yapısının HeLa (FR+) ve U-87 MG (FR+) hücrelerinde tek başına MTX kullanımına göre çok daha etkili olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, it is aimed that the synthesis and characterization of gold nanoparticle (GNP) based carrier systems with low toxicity and targetable to cancer cells and the investigation of their in-vitro efficiency to model cells. GNP synthesis conjugated with methotrexate which is an active ingredient of cancer drug was performed through three reaction steps. For that purpose, ligand covered GNP's (Au-GSH) was synthesized by the reduction of tetrachloroauric asit (HAuCl4) in the presence of L-gluthatione (GSH) by sodium borohydride (NaBH4). Afterwards, for the synthesis of targeting agent to tumor cells and final drug carrier system, the conjugation reactions were performed by folic acid (FA) (folating) and drug active ingredient MTX. Drug release behavior from Au-GSH-FA-MTX was investigated and in vitro experiments in cancer cells were performed. The synthesis and conjugation of GNP's were clarified by FTIR, NMR, TGA, DLS, and Zeta Potential analyses. Drug release properties of the modified GNP's were investigated by UV spectroscopy. It was noticed that the synthesized Au-GSH-FA-MTX GNP's are much more effective against to HeLa (FR+) and U-87 MG (FR+) cells in comparison to MTX alone.