Traffic control analysis in sdn networks
Sdn networks'ta trafik kontrol analizi
  1. Tez No: 524301
  2. Yazar: LUJAIN AL KBLAWI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. FATİH V. ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) teknolojisi ağı değiştirebilir, kritik istihbaratı çözebilir,… . SDN, ağ yöneticilerinin bütün ağ mimarisinin genel taslağını belirlemelerini sağlar. Fiziksel ve logical ağların bağımsız ele alınabilmesi gibi ağın kontrol ve iletme özelliklerini ayrıştırır. Bu yöntem değişen ihtiyaçlara, Yazılım Tanımlı Ağ (SDN), Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma ile gelecek ağ senaryolarına imkan veren Bilişsel Otonom teorileri gibi yeni ağ teorilerine cevap verebilmek için ağ trafik akışının programlı ve etkili olarak yeniden tahsis edilmesini sağlar. Bu tezin amacı Yazılım Tanımlı Ağlar'ın trafik akışını analiz etmek ve POX denetim birimindeki akış kardinalitesini tahmin etmektir. SDN'nin de dahil olduğu kardinalite datalarının trafik akışını tahmin etmek için etkili bir algoritma olarak LogLog algoritmasını kullanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Software Defined Networks (SDN) technology can alternate the network, unlock critical intelligence, adoption in mostly data center. SDN provides network administrators to clear overview of the entire network architecture. It decouples a network's control and forwarding functions such that the physical and logical networks can be treated independently. This method allows network traffic flows to be programmatically and effectively reallocated to meet changing demands, new network theories like Software Defined Networking (SDN), Network Function Virtualization, along with Cognitive Autonomics theories allow enabling future network scenarios. The purpose of this thesis is to analyze the traffic flow in SDN networks and to estimate flow cardinality in POX controller. An efficient algorithm we use the LogLog algorithm to estimate cardinality data traffic flow including SDN networks.