Arap Denizi'ndeki alg patlamaları ve çöl tozlarının ilişkisi
The relationship between desert dust and the algal bloom in the arabian sea
- Tez No: 524326
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEMAL SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sanayi devrimiyle beraber artan sera gazları ve buna bağlı olarak yükselen ortalama sıcaklık nedeniyle hem sera gazı salınımlarının önlenmesine/azaltılmasına yönelik teknolojik iyileştirmeler, hem de atmosferdeki CO2 miktarının azaltılmasına yönelik bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma kapsamında da fitoplanktonların CO2 tutum potansiyelleri göz önüne alınarak Arap Denizi'nde özellikle kuzeydoğu muson döneminde yaşanan alg patlamaları ve bu patlamalarla çöl tozlarının ilişkisinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda Amerika Birleşik Devletleri'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nin erişime sunduğu SeaWiFS, Aqua ve Terra MODIS uydu verilerinden 1997'den itibaren Aerosol Optik Derinliği (AOD) ve klorofil-a verileri derlenmiş, her bir Kuzeydoğu Muson (KDM) dönemi için zaman serileri incelenmiş ve korelasyonları hesaplanmıştır. Ayrıca, 2013 yılından bu yana KDM dönemlerinde Arap Denizi'nde yaşanan toz taşınımı ve alg patlamaları gerçek renkli uydu görüntüleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the industrial revolution increase in the amount of greenhouse gases and average temperature thereof resulted in efforts to prevent/mitigate greenhouse gas emissions and researches on reducing CO2 present in the atmosphere. It is also intended with this study to put forward the relationship between the algal blooms in the Arabian Sea especially in north eastern monsoon period with desert dust taking into consideration the CO2 uptake potential of phytoplanktons. In this regard, Aerosol Optical Depth (AOD) and chlorophyll-a data since 1997 from The National Aeronautics and Space Administration (NASA)'s SeaWiFS, Aqua and Terra MODIS instruments collected, analyzed their time series and correlated for each Northeast Monsoon (NEM) period. Additionally, dust transport and algal blooms in Arabian Sea since 2013 are analyzed by true color satellite images.