İnsani yardım ve barış inşası ilişkisi
The relation between humanitarian assistance and peace building
- Tez No: 524354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ÖZPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Insani yardımlar, insani yardım ilkelerini izleyerek bağımsız bir alan olarak kabul edilir ve herhangi bir bağlantıya ihtiyaç duymadan doksanlardaki soğuk savaşın sonuna kadar siyasi, askeri barışı inşa etme ve barışı koruma misyonlarına dayanan farklı kriz durumlarında – doğal ve doğuştan çatışmalı krizler – ihtiyaç halindeki insanlara insani yardım sağlar. Soğuk savaşın sona ermesinden ve yeni siyasi düzenin, yeni savaş ve bağlamın oluşturulmasından sonra insani yardım sağlama yolunda iki temel doktrin yükselmiştir. İlk doktrin; insani yardımın, şiddetli reforma kavuşması, yeni küresel bağlama adapte olması, barışa karşı ve politik gündemlerle bağlantılı olması ve tarafsızlık da dahil olmak üzere insani prensiplerden ödün vererek daha kalıcı bir çözüme sahip olması gerektiğini ifade eder. Diğer doktrin ise; insani yardımın, ilkelerine, köklerine, temellerine, insani yardımın politik gündemlerine hizmet etmek yerine hayat kurtaran hayati rolüne odaklanması gerektiğini belirtmektedir. Bu tez, her iki doktrini farklı bağlamlarda inceleyip hangi doktrinin daha anlamlı olduğunu ve izlenmesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Humanitarian aid considered as independent domain following humanitarian principles and deliver aid neutrally to people in need in different crisis –both natural and conflict born crisis – based on needs only without any linkages or ties to the political, military and peacebuilding/peacekeeping missions till the end of cold war in the nineties. After the end of the cold war and the establishment of the new political order and new war and context, two principal doctrines raised about the way of delivering humanitarian assistance. First doctrine says that humanitarian assistance should have drastic reformation and adapt to the new global context and being linked to the peacebuilding and political agendas to have more permanent solution for the conflict even with compromising on humanitarian principles including neutrality while the other doctrine says that humanitarian assistance should stick to the humanitarian principles and the roots and fundamentals of humanitarian assistance focusing on the vital role of humanitarian assistance in saving lives rather than serving political agendas. This study reviews both doctrines in different contexts and provides recommendations on which doctrine make more sense and should be followed.