Kuzey Irak Güzel Sanatlar Enstitüsü öğrencilerinin profil özellikleri: Duhok örneği
Profile characteristics of Northern Iraq Institute of Fine Arts students (Duhok example)
  1. Tez No: 524353
  2. Yazar: AIRAN USMAT EQBAL EQBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YÜKRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Profil; bir kitlenin özelliklerini ifade eden bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin olumlu ve olumsuz özelliklerinin tespit edilmesi, özelliklerin geliştirilmesi, mevcut özelliklere göre bir takım güncellemelerin yapılabilir olması için bireylerin profil özelliklerinin ortaya çıkartılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Duhok Güzel Sanatlar Enstitüsünde okuyan öğrencilerin profil özellikleri ortaya çıkartılmıştır. Araştırma betimsel bir çalışma olup, Duhok Güzel Sanatlar Enstitüsünde okuyan bütün öğrencilere anket uygulanmış, ankette öğrencilerin demografik, ekonomik ve kültürel özellikleriyle ilgili sorular sorulmuştur. Tespit edilen bulgular neticesinde, araştırma sonucunda önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; Duhok Güzel Sanatlar Enstitüsünde okuyan öğrencilerin kültürel faaliyetlere katılımlarının yetersiz olduğu, ekonomik açıdan ortalama düzeyle oldukları, Duhok bölgesinde okulun tanıtımının yetersiz olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Profil, Duhok, Güzel Sanatlar Enstitüsü
Özet (Çeviri)
Profile; it emerges as a concept expressing the characteristics of a body. In order to determine the positive and negative characteristics of individuals, development of features, making some updates according to existing features it is great importance to reveal the profiles of individuals. In this study profile characteristics of the students, which studying at Duhok Institute of Fine Arts have been revealed. The research was a descriptive study and a questionnaire was applied to all the students who study at the Duhok Institute of Fine Arts. The questionnaire was asked about the demographic, economic and cultural characteristics of the students. As a result of the study, suggestions were made as a result of the research. According to the results of the research; It has been found that the students who study at the Duhok Institute of Fine Arts are inadequate in their cultural activities, they are on average in economic terms, and the presentation of the school in Duhok region is inadequate. Key Words Profile, Duhok, Institute of Fine Arts