Ratlarda siklofosfamid ile indüklenen hemorajik sistitisde glycyrrhizinin koruyucu etkilerinin patolojik olarak incelenmesi
Pathologic examination of the protective effect of glycyrrhizin on cyclophosphamide-induced hemorrhagic cystitis in rats
- Tez No: 524377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nefroloji, Onkoloji, Patoloji, Nephrology, Oncology, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Birçok neoplastik ve neoplastik olmayan patolojide yaygın olarak kullanılmakta olan CP, aynı zamanda geniş bir yan etki listesine sahiptir. Zaman zaman ölümcül dahi olabilen CP uygulamalarında en bariz yan etki HS'dir. Mesna kullanımı HS'yi önleyebilmekte ancak diğer bazı olumsuzluklar için yetersiz kalmaktadır. Bu deneysel çalışmada CP ilişkili yan etkilere karşı glycyrrhizinin etkisi tek başına bir alternatif olarak veya Mesna ile birlikte destekleyici olarak incelenmiştir. Çalışmada 49 adet, erkek Sprague Dawley rat kullanılmıştır. Her grupta 7 adet hayvan olacak şekilde dizayn edilen deneyde, Kontrol grubundaki hayvanlara GG yoluyla yalnız fizyolojik tuzlu su, CP grubundaki hayvanlara ise İP yolla 150 mg/kg dozunda CP verilmiştir. CP+Mesna grubuna ise İP yolla 150 mg/kg CP uygulaması yapılmış olup CP'den 20 dakika önce, CP'den 4 ve 8 saat sonra olmak üzere toplam 3 doz Mesna uygulanmıştır. CP+GLY100 ve CP+GLY200 grubundaki ratlara İP yolla 150 mg/kg CP ve CP'den 20 dakika önce ve takip eden 4 ve 8'inci saatlerde ilk gruba 100 mg/kg ve ikinci gruba 200 mg/kg olmak üzere üç doz glycyrrhizin uygulanmıştır. Bir önceki protokol son iki deneme grubuna uygulanmış olup sadece ilk glycyrrhizin uygulaması Mesna ile değiştirilmiştir. Çalışmada glycyrrhizinin tek başına uygulanmış olduğu gruplarda CP grubuna kıyasla mesane makroskobisi ve histopatolojisinin daha iyi bir şekilde korunmuş olduğu kaydedilmiştir. Ancak, bu korumanın Mesna ve GLY+Mesna kombinasyonlarına kıyasla biraz daha zayıf kaldığı izlenmiştir. Buradan yola çıkılarak glycyrrhizinin CP ilişkili HS'de önleyici olabileceği aynı zamanda Mesna kombinasyonlarına destek verebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The CP, which is widely used in much neoplastic and non-neoplastic pathology, also has a broad list of adverse effects. The most obvious side effect of CP is HS and sometimes CP applications may be fatal. The use of Mesna may prevent HS, but it is insufficient for some other unwanted conditions. In this experimental study, the effect of glycyrrhizin against CP-related side effects was examined as a stand-alone alternative or as a supportive with Mesna. In the study, 49 male Sprague Dawley rats were used. The experiment was designed to have 7 animals in each group. The animals in the Control group were given only physiological saline by GG and the animals in the CP group were given CP at 150 mg/kg by IP route. CP+Mesna group received 150 mg/kg CP by IP route and also three dose of Mesna. First Mesna application was made 20 minutes before CP and last two doses were applicate in 4 and 8 hours after CP application. The rats in the CP+GLY100 and CP+GLY200 group received three doses of glycyrrhizin 20 minute before and 4 and 8 hours after 150 mg/kg CP application at 100 mg/kg and 200 mg/kg dose, respectively. The previous protocol was applied to the last two experimental groups and only the first glycyrrhizin application was replaced with Mesna. In the study, it was recorded that bladder macroscopy and histopathology were better preserved in glycyrrhizin applicate groups compared to CP group. However, it was observed that this protection was slightly weaker than the Mesna and GLY+Mesna combinations. From this point of view, it was observed that glycyrrhizin could be preventive in CP-related HS, but it could also support to Mesna combinations.