Behçet hastalığına sekonder üveiti olan hastalarda infliksimab sonrası klinik sonuçların retrospektif olarak değerlendirilmesi
To evaluate the efficacy of infliximab therapy in patients with behçet uveitis patients who are resistant to conventional treatment
- Tez No: 524378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YALÇINBAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Tedaviye dirençli, göz tutulumu olan ve konvansiyonel tedaviye dirençli olan Behçet olgularında infliksimab (İFX) tedavisinin etkinliğinin değerlendirmesi. Gereç-Yöntem: Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz hastalıkları Anabilim Dalı'nda takip edilen ve İFX tedavisi uygulanan ve en az 6 ay takip edilen 32 olgunun (55 gözü) geriye dönük olarak değerlendirmeye alındı. Tedaviye başlamadan önce oftalmolojik ve fizik muayenesi yapılan olguların 1-3 ve 6. aydaki enflamasyon kontrolü, anatomik ve fonksiyonel başarıları değerlendirildi. Sonuçlar: Olgularımızın 21'i (%65,6) erkek, 11'i (%34,4) kadın olup yaşları ortalama 33,6 ±9 yıl idi. Olguların İFX başlanmadan önceki tedavi süresi ortalama 38±23 ay olup İFX sonrası takip süresi ise ortalama 37±20 aydı. İFX öncesi 35 gözde (%63,6) vasküler tutulum ve 15 gözde (%27,2) maküler ödem mevcut idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy of infliximab (IFX) therapy in patients with Behçet uveitis patients who are resistant to conventional treatment. Material-Method: This retrospective study included 55 eyes of 32 patients who had a minimum of 6 months of follow-up under IFX treatment. Complete ophthalmological and physical examinations were made before the initiation of the therapy and at the 1-3 and 6 month of follow-up. Herein data on the control of inflammation, anatomical and functional success is being presented. Results: The study group included 11 (%34,4) female and 21 (%65,6) male patients with a mean age of 33,6±9,0 years. Mean follow-up of the patients in the pre-IFX era was 38,0±23,0 months. Thirty five eyes (%63,6) had vascular involvement whereas 15 eyes (%27,2) had macular edema at that period.