Refik Halid Karay'ın eserlerinde din olgusu üzerine sosyolojik bir çözümleme
A sociological analysis of the phenomenon of religion in Refik Halid Karay's works
- Tez No: 524404
- Danışmanlar: PROF. DR. VEJDİ BİLGİN, PROF. DR. KEMAL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, Refik Halid Karay'ın eserlerinde din olgusunun mahiyet ve fonksiyonunun hangi konular üzerinden ne şekilde ele alındığının sosyolojik bir analizini sunmaktır. Birinci bölümde Refik Halid Karay'ın hayatının bir panoraması çizilmiş, din olgusuna bakış açısının şekillendiği yıllara ait bilgiler verilmiştir. Bununla birlikte eserlerinde yansımasını bulan düşüncelerin altında yatan fenomenler de ortaya konul-maya çalışılmıştır. İkinci bölümde Refik Halid Karay'ın eserlerindeki temalar benzer ve farklı boyutlarıyla kıyaslanmış, moderniteyle birlikte değişen toplumsal kodlar karakter özellikleriyle analiz edilmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise Refik Halid Karay'ın din olgusunu eserlerinde ne şekilde ele aldığı incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle onun insana yüklediği anlam üzerinde durulmuş, ardından insanın değişen dünyaya adaptasyon sürecinde farklılaşan inanç, düşünce ve ahlaki değerleri irdelenmiş ve son olarak da Refik Halid Karay'ın insanın kaçınılmaz tecrübesi olan ölüm düşüncesine yaklaşımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present a sociological analysis of the subject in which the nature and function of the phenomenon of religion are addressed in the works of Refik Halid Karay. In the first chapter a view of the life of Refik Halid was drawn and information about the years in which the angle of view of religion was shaped was given. In addition to the phenomena of underlying the reflections of Refik Halid's works have been tried to be revealed. In the second chapter the themes in Refik Halid Karay's works are compared with their similar and different dimensions the social codes changing with modernity are analyzed wiht their character traits. In the third chapter which is the last chapter it is examined how Refik Halid Karay's deals with the works phenomenon of religion. For this purpose firstly the meaning that Refik Halid puts on human is emphasized then the values of faith, thought and moral which are different in the process of adaptation of man to the changing world are examined and finally the reflex of Refik Halid's approach to death thought which is the inevitable experience of man.