Periferik arter hastalarında başarılı revaskülirizasyonun aortik stiffness üzerine etkisi
- Tez No: 524422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Aortik sertlik iyi bilinen bir vasküler yaşlanma göstergesidirve atreroskleroz ile ilişkisi bilinmektedir ve aortik sertlik gelişen hastalarda kardiyovasküler mortalitenin arttığı bilinmektedir.Bunun yanında başarılı periferik arter revaskülirizasyonun kardiyovasküler mortaliteyi azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.bu azalışın sebebi net olmamamkla birlikte başarılı revaskülirizasyon sonucu aortik sertlikte olan azalmanın bu etkiye katkı sağladığını düşünüyoruz.Biz bu çalışmamızda PAH (perifer arter hastalığı) olan hastalarda başarılı perkütan revaskülirizasyonun aortik sertlik üzerine etkisisni araştırdık.
Özet (Çeviri)
Arterial stiffness and periphral artery disease (PAD) are both associated with elevated risk of major adverse cardiac events;however ,the association between arterial stiffness and PAD is less well characterized .Aortik stiffness is a well known indicator of vascular aging and relationship with ateosclerosis.Previous studies have shown an association between periferic artery revasculirisation and cardiovascular mortality . The decreased aortic stiffness after periferic arter revasculirisation may be contribute this entitity.The goal of this study was to examine the association between periferic artery revasculirisation and aortic stfiffness.