Kronik otitis media cerrahisinde intraoperatif fasiyal sinir monitorizasyonu
Intraoperative facial nerve monitoring in chronic otitis media surgery
  1. Tez No: 524421
  2. Yazar: BELGİN TUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada intraoperatif fasiyal sinir monitorizasyonun kronik otit cerrahisindeki yeri ve faydaları değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntemler: Çalışma 28 kronik otitli hastayı (12 kadın, 16 erkek; ort. yaş 31 yıl, dağılım 6-45) kapsamaktadır. Operasyonlarda fasiyal sinir monitorizasyonu için Xomed- Treace Nerve IntegrityMonitor, NIM-2 sistem kullanılmıştır. Vakaların%93’ü primer prosedür,%7’si ise revizyondu. Revizyon vakaları daha önce bir kez opere edilmişti. Hastaların hiçbirinde preoperatif fasiyal paralizi yoktu. Operasyon esnasında devamlı monitorizasyon yapılarak ısı artışı ve traksiyona bağlı fasiyal sinir uyarılmasına ait elektrofizyolojik cevaplar değerlendirildi. Kolesteatom ve/veya granülasyon dokusu içindeki fasiyal siniri identifiye etmek ve kemik kanalının intakt olup olmadığını saptamak için 0.05 ile 1.0 mA arasında stimülasyon uygulandı. Radikal mastoidektomi ve indirilmiş kanal mastoidektomi prosedürlerinde de dış kulak arka duvarı turlanarak köprü indirilirken kemiğin derinliğini anlamak için 1.0mA ile 3.0 mA arasında stimülasyon uygulandı. Bulgular: Beş vakada (% 17) fasiyal sinir timpanik segmentinde dehissans saptandı. Üç vakada elektriksel stimülasyondan önce mekanik stimülasyon ile burst aktivite saptandı. Bir vakada mastoid segment üzerinde turlama yapılırken ısı etkisiyle tonik aktivite oluştu. Hastaların postoperatif takibinde fasiyal paralizi saptanmadı. Sonuç: Fasiyal sinirin korunmasında cerrahi teknik ve tecrübe birinci planda yeralmasına rağmen fasiyal siniri korumak için monitorizasyon çok faydalı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the benefits of facial nerve monitoring has been evaluated in surgery of chronic otitis media. Material and Methods: The study included 28 chronic otitis media patients (12 females, 16 males; mean age 31years, range 6-45 years). In the operations, Xomed- Trace Nevre IntegrityMonitor, NIM-2 system was used for the facial nerve monitoring. Ninety three percent of the cases had a primary procedure, 7% had revisions. The revision cases had been operated on once before. None of the patients had preoperative facial paralysis. During the operation, some electrophysiological responses occurred due to the increased temperature and the traction. To identify the facial nerve in the cholesteatoma and/or granulation tissue and to determine whether the bony canal was intact or not, stimulation intensities of 0.05-1.0 mA were used.While taking down the ear canal in the radical mastoidectomy and canal wall down mastoidectomy procedures, stimulations between 1.0 - 3.0 mA were used. Results: In five cases (17 %) dehiscence was observed in tympanic segment of the facial nerve. In three cases mechanical stimulation and burst activity were determined before the electrical stimulation. In one case tonic activity occurred due to heat effect while drilling on the mastoid segment. Facial paralysis did not occur in the follow up of the patients. Conclusion: Although surgical technique and experience are essential, facial monitoring is a beneficial method for protecting the facial nerve during surgery.