Ebru sanatından çağdaş resim sanatına etkileşimler
Interactions of art of marbling to contemporary art of painting
- Tez No: 524446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ÖZKARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Soyut resmin birçok alanında Ebru Sanatından örnekler görülmektedir. Yıllar öncesinde ortaya çıkan ebru sanatından günümüzde ve geçmişte de görüldüğü gibi birçok etkilenme olmuştur ve bu hala devam etmektedir. Ebru sanatının tarihiyle birlikte, Ebru ve Resim ilişkisinin birçok ortak özelliğini görmekteyiz. Ebru Sanatının Resimsel Etkisi ile beraber, soyut dışavurum öncülerinin Ebrudan etkilenme detayları göze çarpmaktadır. Bu öncüler arasında, Arshile Gorky, Jackson Pollock, Mark Rothko William De Kooning 'in hayatlarından ve çalışmalarından Ebrudan nasıl etkilendikleri örneklerle görülmektedir. Otomatizmin kelime anlamı ile birlikte psikolojide nasıl bir etki yarattığının altı çizilmektedir. Tarihsel süreçte otomatizmin etkisi birçok ressamda görülmektedir. Türk ressam, Ebrucularda ve batılı çağdaş örneklerde bu durum aynıdır. Jackson Pollock, Mark Rothko, Hikmet Barutçugil, Garip Ay ve Bilal Erdoğan gibi ressamların çalışmalarındaki Ebru etkisi ve Otomatizm konusu gayet net bir şekilde hissedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lots of Marbling Art examples are seen in many branches of Abstract Painting. As it was in the past and it is now, plenty of influence has been done by Marbling Art which is shown up years ago and it's still happening. With the history of of Marbling Art, we see lots of common traits of Marbling Art and Art relation. With the Pictorial Effect of Marbling Art, details about influences of Marbling Art on abstract expressing pioneers are glitters. In this pioneers, on Arshile Gorky's, Jackson Pollock's, Mark Rothko's, William De Kooning's works and their lives we can see that how they impressed by Marbling Art. With the word meaning of Automatism, it is highlighted that what kind of effect built on psychology. Effect of Automatism are seen on many artists in historical process. In Turkish Artists, ebru's artists and westerner modern examples it is the same. Effect of Marbling Art and subject of Automatism can be clearly detect in the works of artists like Jackson Pollock, Mark Rothko, Hikmet Barutçugil, Garip Ay and Bilal Erdoğan.