Kurumsal yönetim uygulamalarının firma değerine etkisi: Türkiye uygulaması
The effect of corporate governance practices on firm value: Evidence from Turkey
- Tez No: 524465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ VURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özellikle geçmiş yıllarda gerçekleşen kurumsal skandallar ve sermaye piyasalarında izlenen gelişmelerle birlikte, kurumsal yönetim uygulamaları son yıllarda ciddi bir ivme kazanmıştır. A.B.D. gibi gelişmiş ekonomilerin başını çektiği kurumsal yönetim uygulamaları, son zamanlarda Türkiye'de de hem regülasyonlarla hem de çeşitli özel girişimlerle yaygınlaşmaya başlamış ve çok konuşulan bir konu haline gelmiştir. Bu çalışma kurumsal yönetim değişkenleri ile Türkiye merkezli olan seçilmiş halka açık firmaların firma değeri arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Çalışma 2013-2016 dönemi için Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan 78 firmayı kapsamaktadır. Çalışmada uluslararası örneklerde de yaygın şekilde kullanılan yönetim kurulu üye sayısı, bağımsız yönetim kurulu üye sayısı, yönetim kurulu kadın üye sayısı, denetimden sorumlu komite üye sayısı ve kurumsal yönetim komitesi üye sayısı bağımsız değişkenleri olarak kullanılmaktadır. Uluslararası çalışmalarda geniş yer bulan Tobin's Q, ROA ve ROE sermaye karlılığı oranları bağımlı değişkenler olarak kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda, kurumsal yönetim uygulamaları ve bağımlı değişkenler arasında çok kuvvetli bir ilişki olmadığı, sadece aktif karlılık ile kurumsal yönetim uygulamaları arasında % 10 anlamlık seviyrsinde bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye'de sermaye piyasalarının istenilen derinlikte olmamasının, halka açık firmaların toplam piyasa değerinin GSYH'ye oranının gelişmiş ülkelere göre oldukça düşük olmasının, firmaların kurumsal yönetim ilkelerine uyum konusunda azami dikkati vermemesinin bu çalışmada çıkan sonuçları desteklediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance practices have gained momentum in recent years, especially after corporate scandals and developed capital markets. Corporate governance practices are most widely led by countries such as the USA. Corporate governance practices also gained momentum in Turkey especially with both the regulations and the initiatives of private companies and became a much-discussed topic in the recent years. This study analyzes the relationship between corporate governance variables and the firm value in Turkey for selected Turkey based publicly trading companies. The study covers 78 firms that are listed in Borsa Istanbul Stock Exchange for the period of 2013-2016. Number of independent members of the board of directors, number of female members of the board of directors, number of committee members responsible for the audit and the number of members of the corporate governance committee are used as independent variables in this study. Tobin's Q, which is widely used in international studies, ROA and ROE are used as dependent variables. As a result of this study, there was no significant relationship observed between corporate governance variables and dependent variables, except a relationship is observed between corporate governance variables and ROA at % 10 meaningfulness level. The supporting factors for the results of this study are as follows; Turkey's capital markets are not at the desired level of depth, total market capitalization of public companies over GDP ratio is quite low in Turkey compared to other developed countries, most of the firms are giving low attention and low compliance to corporate governance principles.