Entegre raporlama uygulamalarının kârlılık ve firma değerine etkisi: Türkiye uygulaması
The impact of integrated reporting practices on profitability and firm value: An application in Türki̇ye
  1. Tez No: 1019511
  2. Yazar: BİROL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA AKARÇAY ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme, sürdürülebilirlik anlayışının önem kazanması ve paydaşların artan bilgi talepleri, işletmelerin yalnızca finansal performanslarıyla değil, finansal olmayan faaliyetleriyle de değerlendirilmesini gerekli kılmıştır. Bu gelişmeler, finansal ve finansal olmayan bilgilerin bütüncül bir bakış açısıyla sunulmasını amaçlayan entegre raporlama yaklaşımının önemini artırmış ve kurumsal raporlama anlayışında önemli bir dönüşümü beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, entegre raporlamanın işletmelerin kârlılığı ve firma değeri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada öncelikle kurumsal raporlama kavramı ve raporlama türleri ele alınmış, ardından entegre raporlamanın kavramsal çerçevesi ve teorik altyapısı incelenmiştir. Ayrıca entegre raporlamaya ilişkin ulusal ve uluslararası literatür değerlendirilmiş ve Türkiye'de hazırlanmış lisansüstü tezlere yönelik bibliyometrik analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ampirik bölümünde, entegre raporlama kalitesinin işletmelerin finansal performansı üzerindeki etkisi muhasebe temelli performans göstergesi olarak aktif kârlılığı (ROA) ve piyasa temelli performans göstergesi olarak Tobin's Q kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde dinamik panel veri yöntemlerinden Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, entegre raporlama kalitesinin firma performansı üzerindeki etkisinin zaman boyutuna ve kullanılan performans göstergesine göre farklılaştığını göstermektedir. Sonuçlar, entegre raporlamanın kârlılık üzerinde kısa vadede olumsuz, uzun vadede ise olumlu etkiler yarattığını, firma değeri üzerinde ise kısa vadede pozitif bir etki oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca büyüme oranının hem kârlılık hem de firma değeri üzerinde pozitif etkisi olduğu, kaldıraç oranının ise muhasebe temelli ve piyasa temelli performans göstergeleri üzerinde farklı yönlerde etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, entegre raporlamanın işletmeler açısından yalnızca bir raporlama aracı değil, uzun vadeli değer yaratımını destekleyen stratejik bir yönetim yaklaşımı olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Araştırmanın, Türkiye örnekleminde entegre raporlama ile firma performansı arasındaki ilişkiye yönelik literatüre katkı sağlaması ve uygulayıcılar, yatırımcılar ile politika yapıcılara yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization, the growing importance of sustainability, and the increasing information demands of stakeholders have made it necessary to evaluate businesses not only on their financial performance but also on their non-financial activities. These developments have increased the importance of the integrated reporting approach, which aims to present financial and non-financial information from a holistic perspective, and have brought about a significant transformation in corporate reporting. The aim of this study is to examine the impact of integrated reporting on the profitability and firm value of businesses. The study first addresses the concept of corporate reporting and reporting types, then examines the conceptual framework and theoretical foundation of integrated reporting. Furthermore, national and international literature on integrated reporting is evaluated, and a bibliometric analysis is conducted on postgraduate theses prepared in Türkiye. In the empirical part of the research, the impact of integrated reporting quality on the financial performance of businesses is analyzed using return on assets (ROA) as an accounting-based performance indicator and Tobin's Q as a market-based performance indicator. The Generalized Method of Moments (GMM), a dynamic panel data method, was used in the analyses. The findings show that the impact of integrated reporting quality on firm performance varies depending on the time dimension and the performance indicator used. The results indicate that integrated reporting has negative short-term and positive long-term effects on profitability, and a positive short-term impact on firm value. Furthermore, it was determined that the growth rate has a positive effect on both profitability and firm value, while the leverage ratio has different effects on accounting-based and market-based performance indicators. The study results demonstrate that integrated reporting should be considered not merely a reporting tool for businesses, but a strategic management approach that supports long-term value creation. This research is expected to contribute to the literature on the relationship between integrated reporting and firm performance in the Turkish context and to provide guidance to practitioners, investors, and policymakers.