21. yüzyılda İslamofobi ve Avrupa
Islamophobia and Europe in the 21st century
- Tez No: 524496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İslamofobi Avrupa toplumlarında öteki olarak görülen Müslümanlara veya fiziksel görünüm olarak Müslümanlara benzeyen birey ve gruplara yönelik olumsuz düşünce, tutum ve eylemleri ifade etmektedir. Söz konusu olgu tarihsel dinamiklerin, ulusal ve uluslararası alanda gelişim gösteren olayların, siyasi alandaki ve medya alanındaki söylemlerin etkisiyle inşa edilmekte; modern zamanlara ait sosyal bir gerçeklik olarak ortaya çıkmaktadır. Salt olumsuz düşünce ve tutumların çok daha ötesinde çıktıları olan İslamofobi algısı, günümüz çokkültürlü Avrupa toplumlarının bir arada yaşamaları önünde en büyük engellerden birini oluşturmaktadır. Bu durum sosyal bilimler alanında İslamofobi'nin önem arz eden bir çalışma alanı haline gelmesine sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda tarihi gelişmeler dikkate alınarak İslamofobi'nin nasıl inşa edildiğinin; modern İslamofobi algısının hangi aktörlerce, nasıl şekillendirildiğinin tüm boyutları ile bu çalışmada gözler önüne serilmesi amaçlanmaktadır. Böylece Avrupa toplumlarının İslam ve Müslüman kaynaklı geçirdikleri dönüşüm göz önünde bulundurularak İslamofobi'nin 21. yüzyılda Avrupalı-İslam sorunu olarak ortaya çıktığına dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamophobia points out hostile thoughts, attitudes and actions towards Muslims that have been seen other or those seemed like Muslim physically in European societies. This phenomenon is built with the influence of historical dynamics, events in the national and international arena, discourses in the political sphere and media; emerges as a social reality of the modern times. Islamophobia perception, which has outputs far beyond just negative thoughts and attitudes, constitutes one of the biggest obstacles to the coexistence of today's multicultural European societies. This causes Islamophobia to become an important field of study in social sciences. In this context, it's aimed to be exposed by this study how Islamophobia is constructed, by which actors and how modern Islamophobia perception is shaped today paying attention to the historical dynamics and all dimensions that affect it. So it is noted that Islamophobia emerges as an European-Islam issue in the 21st century considering transformation of European societies due to the Islam and Muslims.