Avrupa'da yükselen aşırı sağ ve Avrupa Birliği
Rising extreme right in Europe and European Union
  1. Tez No: 554593
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
1980'lerden itibaren kendini yeniden Avrupa'nın meşru zeminine yerleştiren aşırı sağ düşünce, 21. yüzyılda da etkisini tüm alanlarda hissettirmektedir. Avrupa'nın uzun uğraşlar sonucu elde ettiği Avrupa Kimliği artık aşırı sağ düşünce tarafından aşındırılmaktadır. Özellikle göçmenler ve Müslümanlar özelinde ortaya çıkan ırkçı ve yabancı düşmanı tavırlar, hem önüne geçilemeyen bir sorun olarak karşımıza çıkmakta hem de aşırı sağ partilerce seçim malzemesi olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda oylarında gözle görülür artış olan aşırı sağ partiler toplumu giderek etkilemekte, karşılaşılan sorunlar karşısında popülist söyleme başvurarak toplumun duygularını ve korkularını körüklemektedirler. Avrupa Birliği'nin bütünleşme politikalarını ve değişen ulus devlet yapısını da eleştirmektedirler. Bu tezin amacı sağ ve aşırı kavramları, aşırı sağın yükselmesindeki faktörleri, aşırı sağ partilerin ülke özelliklerini ve Avrupa Birliği'nin aşırı sağa yönelik önlemlerini ve çalışmalarını ortaya koymaktır. Ayrıca bu tezde“Aşırı sağın yükselmesinin altında yatan temel faktörler nelerdir?”ve“ Avrupa Birliği politikalarının ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadelesinde başarılı mı?”gibi sorulara da yanıt bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ideology of the extreme right, which placed itself again on the legitimate ground of Europe as of 1980s, has an influence in all areas in the 21st century as well. The European Identity gained by Europe after long efforts is now being eroded by the ideology of the extreme right. Especially racist and xenophobic attitudes that emerge especially in terms of migrants and Muslims appear as an unavoidable problem and they are used as election materials by the parties of the extreme right. Parties of the extreme right, which have experienced a dramatic increase in their votes in recent years, are increasingly influencing the society, and they fuel the feelings and fears of society by resorting to populist discourse against the problems faced. They also criticize the integration policies of the European Union and the changing nation-state structure. The aim of this thesis is to reveal the concepts of right and extreme, the factors in the rise of the extreme right, the territorial characteristics of the parties of the extreme right and the measures and activities of the European Union regarding the extreme right. In addition, answers were sought for questions such as follows in this thesis:“What are the main factors underlying the rise of the extreme right?”and“Are the policies of the European Union successful at their struggle with racism and xenophobia?”