Türkiye'de demir yolu ulaştırması alanında politika ve planlar ile bilimsel yayınlar arasındaki ilişki
The relationship between scientific publications with policies and plans in the field of railway transport in Turkey
- Tez No: 524497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Ulaşım, Tourism, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ulaştırma, bölgesel kalkınmayı hızlandıran, nüfus hareketliliğini arttıran, toplumsal gelişimi ve turizm gelişimini olumlu yönde etkileyen ve bireylerin ihtiyaçlarının giderilmesinde yardımcı olan bir sektördür. Ulaştırma türleri içerisinde yer alan demir yolu ulaştırması ise ulaştırma tarihi boyunca önemi korumuş bir ulaştırma türüdür. Demir yolu ulaştırması; günümüzde diğer ulaşım türlerinin rekabeti ve hızlı gelişimi karşısında bir gerileme trendi göstermiş olmasına rağmen, ekonomik ve toplumsal gelişmeyi sağlayan, toplu taşımayı gerçekleştiren, turizmde seyahatleri demokratize eden ve sosyal turizmi yaratan bir ulaştırma türü olarak önemini hala korumaktadır. Türkiye'de ise 2003 yılından sonra demir yolu ulaştırması, devlet politikası haline getirilmiştir. Dolayısıyla demir yolu ulaştırması ile ilgili hazırlanan kalkınma planları, stratejik planlar, demir yolu sektörünün gelişiminde büyük bir öneme sahiptir ve demir yolu ulaştırması ile ilgili çalışmaların bu politika ve planlar dâhilinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Dolayısıyla yapılan bilimsel çalışmaları inceleyerek sınıflandırmak ve mevcut durumu belirlemek gelecekte yapılacak olan bilimsel çalışmalara yol gösterecektir. Ayrıca dünyadaki teknolojik gelişmeler, mevcut durum, stratejik faaliyetler, yapısal değişimler temel alınarak yapılacak bilimsel çalışmalar, oluşturulacak politika ve hazırlanacak planlara da temel oluşturacaktır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yapılan demir yolu ulaştırması ile makalelerin profilini ortaya koymak, bu makalelerin demir yolu ulaştırması politika ve planlarının belirlenmesindeki rolünü tespit etmektir. Bu çalışma sonuçları, ileriki çalışmalara yol gösterecek ve hazırlanacak olan politika ve planların oluşturulmasında faydası olacak bilimsel çalışmaların hazırlanmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Transportation is a sector, which expedites the regional development, increases the population movements, influences positively the international expansion community development, facilitates communication and assisting people at any level to meet their needs. The railway transportation that is included within the transportation types is a transportation type which maintained its importance throughout its history. Although the railway transportation has shown a regression trend against competition and rapid development of other transportation types, it still maintains its importance as a transportation type, which ensures the economic and social development, realizes public transportation, democratizes the journeys in tourism and creates social tourism. After 2003, the railways have been made a state policy ın Turkey. Thus, the development plans, strategic plans prepared in Turkey in relation with the railway transportation have a significant importance in development of railways. Yet, all work with rail transport are expected to be happening within these policies and plans. Therefore, analyzing and classifying the scientific studies and determining the current situation will guide further scientific studies to be made. Also, the scientific studies to me made based on the technological improvements in the world, current situation, strategic activities and structural changes will constitute a basis also for the policy to be created and the plans to be prepared. The aim of this study is the profiles of the articles on railway transportation and determining the role of all scientific publications made in Turkey on railway transportation, in the determination of railway transportation policies and plans. The results of this study, shall guide further studies and contribute to the preparation of the scientific studies, which shall be useful in the creation of policies and plans to be prepared.