Ming Hanedanı döneminde Osmanlı-Çin ilişkileri ve iklim değişiklikleri
The relations between the Ottoman Empire and China with climate changes in the Ming Period
- Tez No: 524498
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
XVI. ve XVII. yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu ve Çin'deki Ming Hanedanı dünyada iki büyük devlet olup etraflarında en etkili uluslararası güçlerdir. Coğrafi olarak uzak olmasına rağmen eski devirlerden itibaren başlayan Türk-Çin ilişkileri, bu dönemde Osmanlı ve Ming Hanedanları ile devam etmiştir. XVI.-XVII. yüzyıllar arasında Osmanlı-Çin ilişkilerini araştırmak için bu çalışmada Ali Ekber Khitayi'nin“Hıtainame”si ve Seyfî Çelebi'nin“Kitab-ı Tevarih-i Padişahan-ı Vilayet-i Hindu ve Hitây”gibi Osmanlı kaynakları ve Ming Hanedanı'na ait olan Mingshi (Ming Tarihi) gibi resmi hanedanlık kayıtlarından faydalanılarak iki devletin ilişkileri incelenecektir. Bunun dışında Osmanlı ile Çin arasındaki tarihin bu dönemlerinde tesadüfi olarak aşırı soğuklar, kuraklık, çekirge istilası, kıtlık, salgın hastalık ve isyanlar gibi birçok benzer sıkıntının yaşandığı görülmüştür. Küçük Buzul Çağı (KBC) olarak bilinen iklim değişikliği ile bağlantı bu sıkıntılar Osmanlı İmparatorluğu'nun krizinde ciddi bir rol oynamış ve Ming Hanedanı'nın çöküşüne son derece etkili olmuştur. Günümüzde, iklim değişiklikleri insanların yaşamını her yanıyla etkilediğinden geçmişteki toplumlara etkilerini araştırmak büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla, bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'nun ve Ming Hanedanı döneminde Çin'in ekolojisi incelendikten sonra iki devletin yaşamış olduğu sosyal, iktisadî ve siyasi krizlerde iklim değişikliklerinin rolü analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire and the Ming Dynasty in China was the two greatest states and the most influential international power in the world in 16th-17th centuries. In spite of being geographic distance, relations between the Turks and Chinese that had begun from the ancient ages was being continued with the Ottoman and Ming Dynasties in this period. According to Ottoman sources such as“Khitaynameh”(Book of China) of Ali Akbar Khata'i and“Kitab-ı Tevarih-i Padişahan-ı Vilayet-i Hindu ve Hitây”(Book on Histories of the Rulers of the India and China) of Seyfî Çelebi as well as other Chinese sources, which belong to the Ming period like“Mingshi”(History of Ming), this thesis seeks some of principal historical events in the relations between the Ottomans and the Ming Chinese between the 16th century and 17th century. On the other hand, as randomly during 16th-17th centuries, both the Ottoman Empire and the Ming Dynasty suffered from the same troubles, including extreme colds, drought, locusts, epidemics and over rebellions. The troubles connected to the climate changes, that was known as Little Ice Age (LIA) not only played a role in the crisis of the Ottoman Empire but it also affected the collapse of the Ming Dynasty. Nowadays, while climate change is influencing on the life of humanity, it was really important to research on the effect of climate change on societies in the past too. Therefore, after studying the ecology of the Ottoman Empire and China in the Ming Dynasty, the thesis also analyzes the role of climate change in the social, economic and political crises of the Ottoman Empire and the Ming Dynasty.