Makasıdu'ş-Şeria açısından İslam'da evlilik
In terms of Maqasid al-Shariah marriage in Islam
  1. Tez No: 524502
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI GÜRDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALIMCAN BUGDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kur'an-ı Kerim'in birçok ayetinde evrende bir nizamın bulunduğu, hiçbir şeyin boşuna yaratılmayıp bir amaca dayandığı, kâinattaki tüm varlık ve olayların insanın hizmetine verildiği vurgulanmaktadır. Makâsıdu'ş-Şeria fıkıh kaynaklarında Kur'an ve sünnetteki tüm hikmet ve gayelerin anlaşılması manasında kullanılmıştır. Şarî'in hükümleri vâz' etmedeki gayeleri bilinmesi gerekir. Evlilik meşrû yoldan neslin devamını sağlar, neseplerin karışmasını önler. Şehveti teskin etmesi, zinadan koruması, eşler arasında sevgi, ülfet ve ünsiyet meydana getirmesi gibi birçok faydası vardır. Evlilik birçok sosyal duygunun düzeyli ve korunaklı olarak yaşanmasını sağlar. Bu da çiftlerin fiziki ve ruhi gelişimlerini olumlu yönde destekler. Evlilikle ilgili hükümleri makâsıd açısından bilinmesi evlilik kurumunun daha iyi anlaşılmasına sağlayacaktır. Evlilikle ilgili hükümlerde korunulması gereken temel maksadlar ve bu maksadları destekleyici tabii maksatlar bulunmaktadır. Evlilik kurumunun kalitesinin muhafazası nesillerinde korunması demektir. Bu nedenle evliliğin keyfi, nefsi veya kültürel bir uygulama olmadığının anlaşılması için evliliğin temel maksadları ve tabii maksadları araştırılarak evlilikle ilgili hükümlerdeki maksadların ortaya konulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In many verses of the Quran, an order in the universe, nothing is based on the creation and purpose in vain, all being and the Cosmos was given to the service of human events. Makasıd-ı Şeriah, all in the Quran and Sunnah in the sense of wisdom and understanding of the purpose. The purpose of the provisions of God must be known.Marriage provides more legitimately generation, Richard the of.From lust to put his mind at ease, adultery, protection, peer-to-peer getting accomplished occurred between love, kartikeya and has many benefits.As many social emotion level and sheltered the marriage never happened.Couples-physical and spiritual development of the Buddha in a positive direction.The provisions about marriage in terms of makasıd-to-know basis would lead to a better understanding of the institution of marriage.About marriage in korunulması the basic purposes and intentions are, of course, the supportive purposes.The survival of the institution of marriage and protection of the generation of quality housing. Therefore marriage is not a self enjoyment, or cultural understanding of the application of the basic intentions of marriage and of course to investigate the intentions about marriage must be filed out hükümlerdeki purposes.