İşbirlikli öğrenme modeli ile birlikte kullanılan model, animasyon ve yedi ilkenin bazı kimya konularının öğrenilmesi üzerine etkisi
The effect of model, animation and seven principles used together with cooperative learning model on learning some chemistry subjects
  1. Tez No: 524509
  2. Yazar: MUSTAFA ALYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DOYMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, işbirlikli öğrenme modeli ile birlikte kullanılan model, animasyon ve yedi ilke ile bazı kimya konularının öğrenilmesinin sağlanmasıdır. Araştırmada öntest-sontest karşılaştırmalı grup yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini fen bilgisi öğretmenliği birinci sınıfında öğrenim gören 91 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma dört deney grubu ile yürütülmüştür. D1 grubunda Okuma Yazma Uygulama (OYU) yöntemi, D2 grubunda OYU yöntemi ile yedi ilke birlikte uygulanmıştır, D3 grubunda OYU yöntemi ile animasyonlar, D4 grubunda ise OYU yöntemi modellerle (çubuk-atom) birlikte uygulanmıştır. Veri toplamak amacıyla, Ön Bilgi Testi (ÖBT), Akademik Başarı Testi (ABT) ve Modül Testler (MOT) kullanılmıştır. D2 grubundaki öğrencilerin yedi ilke hakkındaki görüşlerini belirlemek için Yedi İlke Ölçeği (YİÖ), öğrencilerin işbirlikli öğrenme modeli ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla İşbirlikli Öğrenme Yöntem Görüş Ölçeği (YGÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ANOVA ve eşleştirilmiş örneklemler t testi kullanılmıştır. ÖBT'den elde edilen sonuçlara göre araştırma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. ABT'den elde edilen sonuçlara göre D2 ile D1 arasında D2 lehine; D2 ile D3 arasında D2 lehine anlamlı fark belirlenmiştir. MOT'lerin öntestlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamış, sontestlerinde D2 ve D4 grupları lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre bazı kimya konularının öğrenilmesinde yedi ilke ve modellerin işbirlikli öğrenme modeli ile birlikte uygulanmasının etkili olduğu belirlenmiştir. D2 grubunda YİÖ'nün öntest ve sontest olarak uygulanması sonucunda öğrencilerin yedi ilke ile ilgili görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. YGÖ'den elde edilen sonuçlara göre bütün grupların işbirlikli öğrenme modeli ile ilgili olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to provide the learning of some chemistry topics with the model, animation and seven principles used together with the cooperative learning model. In the study, a pretest-posttest comparison group quasi-experimental design was used. The sample of the research consists of 91 students who are studying in the first grade of science teacher education. The study was conducted with four experimental groups. In the D1 group, the Reading Writing Application (RWA) method was applied together with RWA and seven principles in D2, RWA and animations in D3, RWA and models (ball-stick) in D4. In order to collect data, Preliminary Information Test (PIT), Academic Achievement Test (AAT) and Module Tests (MOT) were used. The Seven Principle Scale (SPS) was used to determine the opinions of the students in the D2 group on the seven principles, and the Cooperative Learning Model Questionnaire (CLMQ) was used to determine the opinions of the students on the cooperative learning model. In the analysis of the data, descriptive statistics, ANOVA and paired samples t test were used. The results obtained from PIT, there was no statistically significant difference between the research groups. In favor of D2 between D2 and D1 according to the results obtained from AAT; There was a significant difference between D2 and D3 in favor of D2. A statistically significant difference was found in favor of D2 and D4 groups in posttests of MOTs. The results of the research, it is determined that the application of seven principles and models together with the cooperative learning model is effective in learning some chemistry subjects. A statistically significant difference was found between the opinions of the students on the seven principles as a result of applying SPS as pretest and posttest in group D2. The results obtained from CLMQ, all groups have positive opinions about the cooperative learning model.