Sosyal medyanın bilgi kirliliği kapsamında değerlendirilmesi: 15 Temmuz örneği
Evaluation of social media in the context of information pollution: Example of 15 July case
- Tez No: 524535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ TİMUR DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte günlük yaşantımızın önemli bir parçası haline gelen sosyal medya, insanların çeşitli bilgi ve içeriklere erişebildiği önemli bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal ağlardan vikilere, podcastlerden bloglara, görsel-işitsel mecralardan forumlara kadar geniş bir sahayı kapsayan sosyal medya, yaşamın birçok alanına nüfuz etmektedir. Yer ve zaman kısıtlaması bulunmadan internet erişiminin bulunduğu her yerden iletişim imkanı sunan sosyal medya, kullanıcılarının hayatına bazı kolaylıklar getirmekle birlikte birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Sosyal medya ile ilgili günümüzde üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri bilginin mahiyeti, yani güvenilirliği ve doğruluğudur. Bu çalışma sosyal medyayı bilgi kirliliği bağlamında ele almaktadır. Bu nedenle çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde sırasıyla sosyal medya ve bilgi kirliliği kavramlarına yer verilerek sosyal medya platformları, sosyal medyanın özellikleri, kullanım amaçları, internet ve sosyal medyanın bilgi kirliliği ve toplumsal hareketler ile olan ilişkisine değinilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi üzerinden bu kalkışmanın sosyal medya paylaşımlarında nasıl karşılık bulduğu analiz edilmektedir. Yapılmış olan araştırmalar sonucunda 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili sosyal medyada hem ulusal hem de uluslararası ölçekte bilgi kirliliğine neden olan birçok haber ve paylaşımların var olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, 15 Temmuz bağlamında yapılan bu araştırmanın, benzeri birçok kitlesel olaya dair yaşanan sosyal medya tecrübesini anlamayı mümkün kılması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
Social media has become an important part of our daily activities through the entrance of internet into our lives. It emerges as an important platform where people can access various information and contents. It penetrates many areas of life and encompasses a wide range of fields from social networks to wikis, podcasts to blogs, audio-visual channels to forums. Wherever internet access is available, social media offers communication facility without time and space constraints. Although social media brings some conveniences to its users' lives, it also brings some problems itself. One of the most important issue that need to be considered in relation to social media is the nature of information, that is reliability and accuracy. This study discusses social media in the context of information pollution. For this reason, in the first and second part of the study, social media and information pollution concepts are mentioned respectively. Under these concepts social media platforms, characteristics of social media, purposes of use, and the relationship of internet and social media with the social movements and information pollution are mentioned. Third part of the study includes the failed coup attempt in Turkey, which is conducted by Fettullah Gülen Terrorist Organization (FETO). In this part of the study, it is analyzed how this initiative finds a response at social media sharing. As a result of the researches made regarding the coup attempt of 15 July, it is detected that there are many news and shares in social media that cause information pollution both nationally and internationally. Therefore this research, which is conducted in the context of 15 July, can be expected to make it possible to understand the social media experience about many similar massive events.