Hürriyet gazetesinin 51- 100 sayılarının incelenmesi (Metin-değerlendirme)
Analysis of 51th- 100th volumes of Hurriyet journal (Text- evaluation)
- Tez No: 524555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BİLGEHAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 501
Özet
Hürriyet, Haziran 1868 ve 1870 tarihleri arasında süren yayın hayatında Osmanlı Devleti'nin yaşamış olduğu iç ve dış siyaset, ekonomik ve sosyal meselelere dair değerlendirmeler taşıyan birçok makaleyi bünyesinde barındırır. Muhalif bir tavır sergileyen gazetenin Mısır Meselesinde devlet yönetimine destek olan bir tavırla hareket edip çözümün elde edilmesinde önemli bir yere sahip olduğu görülür. Yeni Osmanlılar olarak tanınan yazar birçok yenilikçi tavırları ve medeniyetin ilerlemesinde gösterdikleri çaba ile dönemlerinde örnek bir tavır sergilemişlerdir. Hürriyet gazetesini ilk sayısı 29 Haziran 1868, son sayısı 22 Haziran 1870 tarihleri arasında çıkmıştır. Gazete haftada bir neşrolunmuştur. Seksen dokuzuncu sayıya kadar Lonra'da sonraki sayılar ise Cenevre'de yayınlanmıştır. Altmış üçüncü sayıya kadar gazetenin hakimiyeti Namık Kemal'dedir. Sonrasında gazete yönetimi Ziya Paşa'ya geçer. O sayıdan sonraki yazılar Arif imzası altında çıkmıştır. Bu çalışmada Hürriyet gazetesinin 51-100. sayıları arasındaki sayılar Latin harflerine aktarılmış olup, bu sayılarda dikkat çeken Mısır Meselesi, Fransız İhtilali ve milliyetçiliği, dil meseleleri, Yeni Osmanlılar Cemiyeti hakkında bilgi ve tahriratlar hakkında kısa değerlendirmelerde bulunulmuştur. 1870'te yayın süreci sona eren Hürriyet gazetesi, dönemin ve ondan sonra gelecek yenilikçi hareketin öncüsü olduğu söylenilebilmektedir. Anahtar Kelime: Hürriyet gazetesi, Yeni Osmanlılar Cemiyeti, Tanzimat Dönemi.
Özet (Çeviri)
The Hürriyet contains a number of articles which carried evaluations of internal and external politics, economic and social affairs of the Ottoman Empire during the period of June 15, 1868 and 1870. It is seen that the journalist who shows an opposing attitude has an important place in the acquisition of the solution by acting in an attitude supporting the state administration in the Egyptian case. The writer, known as the new Ottomans, has shown an exemplary attitude during his time with his many innovative attitudes and the efforts he has made in the progress of civilization. The first issue of Hürriyet was published on June 29, 1868 and the last issue was on June 22, 1870. The newspaper is run once a week. The volumes to the eighty nineth are published in London and the next volumes are in Geneva. Namık Kemal is of the sovereignty of the journal until the sixty-third volume. Then the journal administration goes to Ziya Pasha. The next writings from that volume came under the sign of Arif. In this study, the volumes between the fifty and one hundred of Hürriyet were transferred in Latin letters and brief assessments were made about the Egyptian issue, French Revolution and nationalism, language issues, information about the New Ottoman Society and Tahriratlar. It can be said that Hürriyet Journal, whose publishing process ended in 1870, was the pioneer of the era and the next innovative movement. Keyword: Hürriyet Journal, New Ottoman Society, Tanzimat Period