Polimerik malzeme kaplı atık kağıt ürünlerinden kompozit malzeme üretimi
Composite materials production from waste paper products coated polymer
  1. Tez No: 524560
  2. Yazar: ZÜBEYDE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Forestry and Forest Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında laboratuvar şartlarında, polimerik kaplı atık kağıt malzemelerine, dolgu maddesi olarak farklı oranlarda; Kalsit (CaCO3), Borik Asit (H3BO3), SPT (Sodyum Perborat Tetrahidrat / NaBO3.4H2O) ile eşleştirici kimyasal olarak %3 oranında Titanat, MAPE (Maleik Anhidrit Graft edilmiş Polietilen) ve Silanil (Viniltrietoksisilan / C8H18O3Si) eklenerek 10x300x300 mm ölçülerinde 38 adet kompozit levha üretilmiştir. Üretilen levhalar, fiziksel ve mekaniksel bazı özelliklerinin belirlenmesi için standartlara uygun biçimde kesilmiş ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar, istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre, su emme değerlerinin, SPT ve Asetik Asit (AA) içeren deney grubu dışındaki tüm deney gruplarında azaldığı, eğilme dayanımlarının dolgu maddesinin çeşidi ve oranına bağlı olarak düştüğü, eşleştirici kimyasalların ise bazı deney gruplarının dışında eğilme dayanımını daha da düşürdüğü, elastikiyet modülü değerlerinde ise dolgu maddeleri ve eşleştiricilerin her ikisinin de değerleri düşürdüğü ancak eşleştirici kimyasalların dolgu maddelerine nazaran bir miktar daha yüksek sonuçlar verdiği, temas açısı ölçülen tüm deney gruplarının su itici değerlere sahip olduğu, Termogravimetrik analiz (TGA) açısından ise deney gruplarının aktivasyon enerjilerinin farklı sıcaklık gruplarında birbirine yakın değerler verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in laboratory conditions, at different rates as fillers; Calcite (CaCO3), Boric Acid (H3BO3), SPT (Sodium Perborate Tetrahydrate / NaBO3.4H2O) and as coupling agents; 3% Titanate, MAPE (Maleic Anhydride Grafted Polyethylene), and Silanyl (Vinyltriethoxysilane / C8H18O3Si) were added to polymeric coated waste paper materials. 38 composite plates were produced in dimensions of 10x300x300 mm. In order to determine some physical and mechanical properties of the produced plates, experimental works were carried out by cutting according to the standards. Results obtained from experiments were evaluated by statistical methods. According to the test results; the water absorption values decrease in all the experimental groups except for SPT and Acetic Acid (AA), bending strengths reduced depending on the type and proportion of the filler materials, matching chemicals (coupling agents) was reduced further more the bending strength except for some experimental groups, whereas in the modulus of elasticity both the fillers and the coupling agents reduced the values but the coupling agents gave slightly higher results than the fillers, all the experimental groups that were measured the contact angle had water repellent values, in terms of thermogravimetric analysis (TGA), the activation energies of the experimental groups were close to each other in different temperature groups, has been determined.