Akrilik emülsiyon sistemlerinin ısıl iletkenliği üzerine inorganik katkıların etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of inorganic additives on thermal conductivity of acrylic emulsion systems
  1. Tez No: 524559
  2. Yazar: KAAN YEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EMİK, PROF. DR. HÜSNÜ YILDIRIM ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı , akrilik emülsiyon sistemlerine inorganik katkı maddeleri ilave ederek ısıl , mekanik ve yüzey özelliklerinde gerçekleşen değişimleri çeşitli test yöntemleri kullanarak incelemektir. Bu çalışma çerçevesinde 3 tip akrilik lateks üzerinde perlit ve silika sol katkılarının meydana getirdiği etkiler incelenmiştir. İncelemede; temas açısı, çekme testi, termogravimetrik analiz, termal iletkenlik katsayısı ölçümü vb. test yöntemleri uygulanmış ve sonuçları tartışılmıştır.Çalışmadan elde edilen sonuçlar çerçevesinde; termal kararlılık açısından az miktarda bir kararlılık sağlandığını, yüzey özelliklerinde dispersiyon problemlerine bağlı olarak homojen bir dispersiyon elde edilemediğini, silika solün film oluşumu sırasında çatlamalara neden olduğunu, mekanik mukavemete perlitin belli yüzdelerde katkı sağlayabildiği, silika solün ise ağırlıkça yüzdesi arttırıldığında mukavemette azalma meydana geldiği bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to investigate the changes in thermal, mechanical and surface properties by adding inorganic additives to acrylic emulsion systems using various test methods. In this study, the effects of perlite and silica solids on three types of acrylic latexes were investigated. In examination; contact angle, tensile test, thermogravimetric analysis, thermal conductivity coefficient measurement, etc. are done and the results are discussed. The results obtained from the study are in the framework; it has been reported that a homogeneous dispersion can not be obtained due to the dispersion problems in the surface properties, cracks occur in the formation of the silica sol film, mechanical strength can contribute to certain percentages of perlite, and the strengh is decreased by silica sol when the percentage of weight is increased.