Relationships between preschoolers' screen-based media use and self-regulation abilities
Anaokulu çocuklarının ekrana dayalı medya cihazlarını kullanmaları ve özdenetim becerileri arasındaki ilişkiler
- Tez No: 524572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEDEDIAH WILFRED PAPAS ALLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ekrana dayalı medya teknolojileri aile hayatının neredeyse tüm unsurlarının bir parçası haline gelmiştir. Bu teknolojilerin çocuklar üzerindeki uzun süreli etkileri yalnızca yakın bir zamanda araştırılmaya başlanmıştır. Her ne kadar önceki gelişimsel araştırmalar çocukların dikkat yetenekleri ile TV izleme arasındaki ilişkiyi incelemiş olsa da, çocukların yeni nesil ekrana dayalı medya cihazlarını (örn. tablet bilgisayarlar, akıllı telefonlar, vb.) kullanımları ile özdenetim becerileri arasında nasıl bir ilişki olduğu henüz araştırılmamıştır. Çocukların bu cihazlara erişim yolunun ebeveynlerden geçtiği kabul edildiğinde, ebeveynlerin çocuklarına bu teknolojilere hangi amaçlarla ve hangi bağlamlarda izin verdiğinin anlaşılması elzemdir. Buna göre, bu çalışmada ebeveynlerin TV ve mobil cihazları çocukla ilgili amaçlar (örn. çocuğu meşgul etmek) için kullanımları ile anaokulu çağındaki çocukların duygularını, davranışlarını ve bilişsel süreçlerini kontrol edebilme yetenekleri incelenmiştir. Ebeveynlerin puanlamaları ve çocukların performansa dayalı skorları çocukların duygu ve davranış kontrolleri için elde edilmiştir. Ayrıca ebeveynler TV ve mobil cihazları çocukla ilgili amaçlar için kullanma sıklıklarını da rapor etmişlerdir. Ebeveynlerin bu cihazları çocuk üzgün olduğunda çocuğu sakinleştirme amacıyla kullanma sıklığı ile çocukların duygu kontrolüne ilişkin ebeveyn raporları arasında önemli bağıntılar bulunmuştur. Ancak, ebeveynlerin bu cihazları çocukla ilgili aynı amaçlar için kullanma sıklığı ile çocukların performansa dayalı skorları ile bağıntılı değildir. Bu bulguların etkileri, sınırları ve gelecekteki olası yönelimleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Screen-based media technologies have become integrated into nearly every aspect of families' lives. The long-term impact of these technologies on children has only recently started to be investigated. While past developmental research has looked at children's attention abilities as related to TV viewing, it is yet to be investigated whether and how children's use of next-generation screen-based media devices (e.g. tablets, smart-phones, etc.) are related to their self-regulation. Given that parents are children's gateway for using these devices in terms of access, it is crucial to understand the purposes and contexts in which parents allow children to use these technologies. Accordingly, the current study investigated parents' uses of TV and mobile devices for child-related purposes (e.g. keeping the child occupied) and preschoolers' abilities to regulate their emotions, behavior and cognitive processes. Parents' ratings and children's performance-based scores were obtained for children's emotion and behavior regulation. Parents also reported their frequency of using TV and mobile devices for child-related purposes. Significant correlations were found between parents' frequency of using these devices to calm their child when she/he is upset and parent reports of children's emotion regulation. However, parents' frequency of using these devices for child-related purposes was not correlated with children's performance-based scores. Implications of these findings, limitations, and future directions are discussed.