Manevi, mali ve bağlantılı haklara tecavüz suçları (FSEK M. 71/1-1)
Crimes of infringement of moral, financial and related rights (FSEK 71/1-1)
  1. Tez No: 524575
  2. Yazar: ESRA DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çalışmanın temelini Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1-1'de düzenlenen manevi, mali ve bağlantılı haklara tecavüz suçları oluşturmaktadır. İlk bölümde fikri hakların tarihsel gelişimine yer verilmiş olup sonrasında suçların unsurlarını tespit bakımından önemli olan; eser, eser sahipliği kavramları ile eser sahibinin ve bağlantılı hak sahibinin hakları açıklanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde inceleme konusu suçlar bakımından korunan hukuki değer, manevi unsurlar, hukuka aykırılık unsuru, kusurluluk, suçun özel görünüş biçimleri, etkin pişmanlık, yaptırım ve muhakeme kuralları bakımdan büyük oranda benzerlik olduğundan bu unsurlar beraber incelenmiştir. Maddi unsurlarda ise farklılık arz eden hususlar söz konusu olduğundan bu unsurlar her iki suç bakımından ayrı ayrı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The basis of study consists of crimes of infringement of moral, financial and related rights regulated in the article 71/1-1 of Intellectual and Artistic Works Law. In the first chapter, along with historical development of intellectual rights, the definition of work, author, rights of author and related rights of author are explained due to importance for detecting crime. In the second and third chapter, the moral element, unlawfulness, culpability, the special appearance forms, sanction and procedural rules of both crimes are systematically examined together due to its similarity. Nonetheless, Materials element of crimes are separately examined due to its differences.