5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda manevi, mali ve bağlantılı haklara tecavüz suçları (FSEK m. 71)
The crimes of the infringement of moral, economic and related rights in the Intellectual and Artistic Works Code No. 5846 (FSEK m. 71)
- Tez No: 737284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN AYTEKİN İNCEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 869
Özet
Fikir ve sanat eserlerinden kaynaklı hakların ceza hukukuyla korunması tartışmalı bir konudur. Bu tartışmalar söz konusu hakların ceza hukukuyla korunmasının gerekip gerekmediğinden başlayarak her bir suç tipinin belirlenmesi ve nasıl yorumlanması gerektiğine kadar çeşitlilik göstermektedir. Özellikle ceza hukuku teorisyen ve uygulamacıları ile fikri mülkiyet alanında çalışan teorisyen ve uygulamacılar arasındaki görüş ayrılıkları, tartışma konularını daha da çetrefilli bir hale getirmektedir. Manevi, mali ve bağlantılı haklara tecavüz suçları da fikir ve sanat eserleri hukuku ile ceza hukuku dallarının kesişimi olan fikri ceza hukukunun temelinde yer almaktadır. Bu nedenle fikir ve sanat eserleri hukuku ile ceza hukuku olmak üzere hukukun farklı disiplinleri dikkate alınarak bu suçlarla ilgili bir çalışmanın yapılması önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The criminal protection of intellectual and artistic rights is a controversial issue. These debates range from whether these rights should be protected by criminal law, to how each type of crime should be identified and interpreted. Especially, the differences of opinion between the theorists and practitioners of criminal law and the theorists and practitioners working in the field of intellectual property make the topics of discussion even more complicated. The crimes of infringement of moral, economic and related rights are corner stone of criminal copyright law, which is the intersection of copyright law and criminal law disciplines. For this reason, it is important to conduct a study on these crimes by considering different disciplines of law, especially the copyright law and criminal law.