Analyzing the Philippine-Moro conflict: Malaysia in the Moro National Liberation Front's discourse
Filipin-Moro çatışmasının analizi: Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin Malezya üzerine anlatıları
- Tez No: 524576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nur Misuari liderliğindeki olan Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF), 1972'den bu yana Filipin devletine karşı olan bir Müslüman isyancı gruptur. MNLF, Filipinler Devleti'nden bağımsızlığını kazanmayı ve Bangsamoro Republik adlı bir Moro devleti kurmayı amaçlıyordu. Geçmişte, MNLF ve Malezya'nın yakın bağları vardı. Malezya hükümeti, silah ve fon sağlayarak MNLF'yi Filipinler devletine karşı destekledi. Bu esnada, Malezya, MNLF tarafından Moro halkının dini ve etnik akrabaları olarak kabul etti. Ancak, Malezya devleti MNLF arasındaki işbirliği devam etmedi. 2001 sonra döneminde MNLF, Malezya hükümeti ve politikalarını eleştirmeye başladı. Yeni Malezya hükümetini kınamanın yanı sıra, kendisini desteklemiş olan önceki Malezya liderlerini de eleştirmektedir. MNLF, Filipin Devletini MNLF'nın ulusal vatanlarını sömürgeleştirmek ve Moro halkına karşı baskı yapmak ve komplo kurmakla suçladı. Üstelik Filipin hükümeti ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF)'nin rakibi olan MILF arasında barış arabulucusu olarak Malezya'nın rolünü sorguladılar. MNLF grubu için, Malezya hükümetinin yeni barış müzakerelerinde yer alması, onların sömürgeci tasarımlarını sürdürmek amacıyla gerçek niyetlerini gizlemek için yapılan bir harekettir. MNLF'nin söylemindeki bu değişimi anlama noktasında, bu tez, postyapısalcı teoriyi benimser. Bu teoriye göre, devlet ve devlet dışı aktörler, kendi kimliklerini ve varoluşlarını haklı çıkarmaya çalıştıkları bir söylem savaşına dahil olurlar. Bu mücadelede kimliklerini korumak ve kendi yetki alanlarına göre yetkilerini pekiştirmek için Dış Politika pratiklerine başvururlar. Dış Politika aracılığıyla, devlet ve devlet dışı aktörler, kimliklerini meşrulaştırmak ve iç siyasetteki diğer aktörlerin dışlanmasını normalleştirmek için yabancı devletleri ve onlarla ilişkileri araçsallaştırırlar. Bu örnekte, bu çalışma, 2001'den sonra Filipinler'deki güç ilişkilerinde meydana gelen değişimin, MNLF'nin Moro'nun tek temsilcisi olma konumunu tehdit ettiğini ileri sürmektedir. Bu nedenle, Malezya'yı kendi söylemlerine dahil ederek meşruiyetlerini yeniden kurmaya çalışıyorlar. Başka bir deyişle, Malezya'yı, Moro halkının meşru temsilcisi olarak kimliklerini yeniden inşa ettikleri ve rakiplerini - Filipin devleti ve MILF'i - zayıflattıkları referans noktası olarak kullanıyorlar.
Özet (Çeviri)
The Moro National Liberation Front (MNLF) led by Nur Misuari is a Muslim insurgent group that has been against the Philippine state since 1972. The group's aim was to achieve independence from the Philippines and establish a Moro state called the Bangsamoro Republik. In the early days of its struggle, the MNLF and Malaysia had close ties. The Malaysian government supported the MNLF against the Philippines state by providing weapons and funds. Meanwhile, the MNLF referred to the Malaysians as the ethnic and religious kin of the Moros. However, the relationship between the MNLF and Malaysia changed. After 2001, the MNLF began criticizing the Malaysian government and its policies. Besides condemning the new Malaysian government, it was also criticizing the previous Malaysian leaders who had supported the group. It accused the Malaysians of conspiring with the Philippine state in colonizing the Moro homeland and oppressing the Moro people. Moreover, the group questioned the Malaysian role as the peace mediator between the Philippine government and the Moro Islamic Liberation Front (MILF), which is the rival of the MNLF. For the MNLF, the Malaysian government's involvement in the new peace negotiation was an act to hide its real intention of perpetuating its colonial designs. In understanding this shift in the discourse of the MNLF, this thesis adopts the poststructuralist theory. According to this theory, state and non-state actors are involved in a battle of discourse, wherein they try to justify their identity and existence. In this struggle to preserve their identities and consolidate their authority over their purported subjects, the state, and the non-state actors practice Foreign Policy. Through Foreign Policy, the state and other groups found within the boundary of the state incorporate in their discourse external actors like foreign states to legitimize their identity and to normalize their exclusion of their primary enemies which threaten their identities and existence. In this case, this study argues that the change in the power relations within the Philippines after 2001 had threatened the position of the MNLF as the sole representative of the Moros. For this reason, the group is trying to re-establish its legitimacy by incorporating Malaysia in its discourse. In other words, the group uses Malaysia as its reference point from which it reconstructs its identity as the legitimate representative of the Moro people and delegitimizes its opponents – the Philippine state and the MILF.