Ahmed Midhat Efendi'nin Vah adlı romanında kelime grupları ve söz varlığı
Word groups and dictionary with index of Ahmed Midhat Efendi's novel named Vah
  1. Tez No: 524581
  2. Yazar: ZÜBEYİR AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YENİKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 593
Özet
Kelime grupları ve söz varlığı bir dilin zenginliğini gösteren en önemli göstergelerdir. Bu tezde, Tanzimat Dönemi yazarlarından Ahmed Midhat Efendi'nin“Vah”adlı eserinde yer alan kelime grupları ve söz varlığı incelendi; böylece Tanzimat Dönemi'nde Türkçenin kullanımı ve değişimi ile ilgili bilinenlere katkı sağlamak amaçlandı. Tezin ilk bölümünde kelime grupları hakkında genel bilgi verilerek kelime gruplarının çeşitlerine değinildi. Ardından eserde yer alan tüm kelime grupları belirlenerek satır numaraları ve kelime grubunun türü yazıldı. Üçüncü bölümde ise eserde geçen kelimelerin tamamı ve bu kelimelerin geçtiği satır numaraları ile sözlük anlamları belirtildi. Son bölümde eserde yer alan kelime grupları ve eserin söz varlığı hakkında istatistiki bilgiler verildi. Ahmed Midhat Efendi'nin“Vâh”adlı eseri latin alfabesiyle ve tüm satırlar numaralandırılmış şekilde“Ekler”bölümünde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Word groups and vocabulary are the most important manifestations of a language's richness. In this thesis, the groups of words and vocabulary in Ahmed Midhat Efendi's work“Vah”from Tanzimat period writers were examined. Thus aiming to contribute to the use of the Turkish in the Tanzimat period and to the known facts about the exchange. In the first part of the thesis, general information about word groups was given and the types of word groups are mentioned. Then all the word groups in the work were identified and the line numbers and the type of the word group were written. In the third chapter, all the words in the work and the line numbers passed by these words were written. Then the meaning of the dictionary was specified. In the last section, statistical information was given about the word groups in the work and the vocabulary of the work. Ahmed Midhat Efendi's“Vah”was added to the“Attachments”section with the Latin alphabet and all lines numbered.